MENU

MENU

  Działania

  AKTUALNOŚCI

  Działania na rzecz promocji zdrowia w listopadzie

  ŚWIĘTO JABŁKA I MARCHEWKI

  Od 13 do 23 listopada 2018 r. w naszej szkole obchodziliśmy „Święto jabłka i
  marchewki”. Po raz kolejny zachęcaliśmy społeczność szkolną do propagowania zdrowego odżywiania się, a przede wszystkim zmiany nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie i zachęcenie do codziennego spożywania jabłek i marchewki.
  Przygotowania do obchodów święta jabłka i marchewki rozpoczęliśmy już
  13 listopada, poprzez przygotowanie emblematów z odpowiednim symbolem. Następnie
  każda klasa przygotowywała plakaty - „Marchewka z humorem” i „Święto jabłka” oraz ulotki prezentujące walory smakowe i zdrowotne marchewki i jabłka. Pomysłowość i kreatywność poszczególnych oddziałów była imponująca. Poza tym wychowawcy na zajęciach zachęcali swoich podopiecznych do spożywania jak największej ilości warzyw i owoców w swojej codziennej diecie.
  Finał obchodów „Święta jabłka i marchewki” nastąpił 23 listopada . W tym dniu
  społeczność szkolna zebrała się na dolnym holu, aby uczestniczyć w  ciekawym wydarzeniu.
  Każdy z uczniów przyszedł do szkoły ubrany w kolorach jabłek lub marchewki z
  emblematem tego owocu lub warzywa. Każda klasa przygotowała „Marchewkowo –
  jabłkowe pychotki”, czyli zdrowe potrawy z jabłek lub marchewki, eksponując je na swoim
  stoisku. Przyrządzone potrawy były bardzo różnorodne, uczniowie wykazali się dużą
  inwencją twórczą, a przede wszystkim zdolnościami kulinarnymi oraz wiedzą
  o prozdrowotnych zaletach owoców i warzyw. Na stołach, kramikach stały pyszne
  jabłeczniki, ciasta marchewkowe, surówki z jabłka i marchwi, owocowe szaszłyki, ciasteczka z tartymi jabłkami, placuszki z marchewki, marmolady, suszone, pieczone jabłka oraz soki owocowe i warzywne. Ciekawe informacje o dobroczynnych  właściwościach warzyw i owoców zawierały transparenty przygotowane przez każdą klasę. Rywalizacji nie było końca, słychać było okrzyki, w których uczniowie zachęcali do dostarczania, naszym organizmom witamin, poprzez spożywanie warzyw i owoców. Na koniec wszyscy przystąpili do degustacji smacznych i zdrowych potraw. Poza tym uczniowie klas szóstych przygotowali „jabłkomaty”, w których to znajdowały się pyszne, świeże polskie jabłka. Myślimy, że tydzień ten minął w „smakowitej” atmosferze i dostarczył uczniom miłych wrażeń oraz witamin ukrytych w jabłkach i marchewce.
  Wszystkie podejmowane działania dostarczyły dzieciom wiele radości, a jednocześnie
  zwróciły uwagę na korzyści wynikające ze spożywania warzyw i owoców.
  zespół ds. szkoły promującej zdrowie

  Działania na rzecz promocji zdrowia w październiku

  Dzień Uśmiechu

  W piątek 5 października obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Uśmiechu. Motto tego dnia brzmiało „ Śmiech to zdrowie”.  Dzieci z klas I –III wręczały starszym kolegom oraz pracownikom szkoły znaczki z uśmiechniętą buźką a przez szkolny radiowęzeł zachęcały do uśmiechu.                                

  „Mały czy duży niech zawsze pamięta, aby jego buzia była zawsze uśmiechnięta”. Warto się śmiać i zarażać śmiechem innych.           Śmiech to zdrowie.

  Warsztaty mycia rąk

  W ramach obchodów Światowego Dnia Mycia Rąk  szkolna pielęgniarka p. Dorota Tetelewska przeprowadziła  w młodszych klasach zajęcia w trakcie których dzieci zdobyły wiedzę na temat zarazków i bakterii znajdujących się na brudnych rękach, oraz jak ważna jest higiena dłoni dla zdrowia. Przypomniały sobie w jakich sytuacjach szczególnie należy dbać o czystość rąk.   Wysłuchały opowiadania pt. „ Ella i przyjaciele na tropie zarazka.” Fredika von der Lee.           Po części teoretycznej odbyły się warsztaty prawidłowego mycia rąk z wykorzystaniem mydła i wody. W łazienkach pojawiła się również instrukcja jak należy dokładnie myć dłonie. Dzięki temu dzieci na pewno będą wiedziały jak ważne jest higiena rąk i jak w najprostszy sposób można zapobiegać chorobom.

  Spotkanie ze stomatologiem

              29 października uczniowie kl. I – III uczestniczyli w spotkaniu ze szkolnym stomatologiem. Dzieci dowiedziały się jak ważna jest codzienna higiena jamy ustnej, regularne wizyty u stomatologa oraz właściwe odżywianie.Ponadto dzieci poznały zasady właściwego dbania o zęby: jak często i jak długo należy myć zęby, kiedy wymienić szczoteczkę i jak prawidłowo szczotkować. Na specjalnym modelu dzieci  zobaczyły jak prawidłowo trzymać szczoteczkę i jakie ruchy należy wykonywać aby zęby lśniły czystością. Wszyscy z uwagą słuchali cennych rad , które z pewnością będą wykorzystywali  w codziennym dbaniu o zdrowy uśmiech.

  Lekcja ratownictwa

  W 30 października  w poszczególnych klasach odbyły się spotkania z ratownikami medycznymi z Ochotniczej Straży Pożarnej w Józefowie. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa i zasad udzielania pierwszej pomocy. Dzieci uczyły się jak sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Zapoznały się z działaniem defibrylatora. Ważnym elementem zajęć było praktyczne udzielanie pierwszej pomocy z użyciem fantomów. Zajęcia uzmysłowiły uczniom jak można uratować ludzkie życie, ale należy także pamiętać o własnym bezpieczeństwie.

  Działania na rzecz promocji zdrowia we wrześniu

  Czytanie młodszym kolegom i koleżankom

  27 września w ramach akcji promującej zdrowie uczniowie z kl. IVa i Vd   czytali młodszym kolegom i koleżankom  z kl. 0 - III wiersze o zdrowiu. Było to również nawiązanie do akcji „Cała Polska czyta dzieciom.   Mogliśmy usłyszeć m.in.  „ Dla każdego coś zdrowego”, S. Karaszewski,  „ Zdrowe odżywianie” M. Pyżanowska, J. Gajda, „ Witaminowe abecadło” S. Karaszewski, „ Czystość to zdrowie”, I. Salach, „ Recepta na zdrowie” w. Pyrcz. Dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące zdrowego odżywiania i dbania o zdrowie. Chętnie odpowiadały na pytania, dobrze się przy tym bawiąc a przy okazji utrwalały sobie wiadomości o tym jak żyć zdrowo i o zdrowie dbać. Nie zabrakło też zdrowego poczęstunku w postaci suszonych owoców.

  Warzywne kukiełki

  Wszyscy wiemy, że  warzywa są  bogatym źródłem witamin i warto je zjadać, jednocześnie można je  wykorzystać do świetnej zabawy, co udowodniły dzieci z klas I. Wykazując  się  dużą wyobraźnią i  pomysłowością uczniowie przemienili  przyniesione warzywa w różne zwierzęta i kukiełki, które później  wykorzystali  tworząc warzywny teatrzyk.  Zajęcia poprzedzone były pogadanką  poszerzającą  wiedzę dotyczącą wartości odżywczych i zdrowotnych  warzyw.  Była też okazja do schrupania marchewki .

  Wspólne drugie śniadanie

   Uczniowie naszej szkoły wspólnie z nauczycielami spożywają II śniadanie podczas przerwy śniadaniowej. Również dzieci przebywające na świetlicy oraz w oddziałach przedszkolnych mają czas na wspólne II śniadanie.  Dzieci mają szansę nie tylko uzupełnić zapasy energii niezbędnej do nauki, ale także wytworzyć nawyk spożywania drugiego posiłku, o stałej porze, jedzonego wspólnie z innymi.  Wiemy,  że regularne spożywanie posiłków nie tylko pomaga utrzymać odpowiedni poziom energii, koncentracji i dobrego samopoczucia ale także zapobiega przejadaniu się i sięganiu po mniej korzystne dla zdrowia przekąski.

  „Program dla szkół”

  Udział w „Programie dla szkół” -  jest to unijny program polegający na dostarczaniu dzieciom owoców  i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych. To kontynuacja dotychczasowych programów „Owoce i warzywa w szkole” i „Mleko w szkole”, które od roku szkolnego 2017/2018 stanowią jedno działanie.  Program ma propagować wśród dzieci zdrowe nawyki żywieniowe poprzez udostępnianie im produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych, tak, by dzieci od najmłodszych lat polubiły ich naturalny smak.

  Aktualności

  Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Olofa Palmego
   ul.Mickiewicza 11, 05-420 Józefów
  • (22) 789-21-12

  Galeria zdjęć