Działania

Działania na rzecz promocji zdrowia we wrześniu

Czytanie młodszym kolegom i koleżankom

27 września w ramach akcji promującej zdrowie uczniowie z kl. IVa i Vd   czytali młodszym kolegom i koleżankom  z kl. 0 - III wiersze o zdrowiu. Było to również nawiązanie do akcji „Cała Polska czyta dzieciom.   Mogliśmy usłyszeć m.in.  „ Dla każdego coś zdrowego”, S. Karaszewski,  „ Zdrowe odżywianie” M. Pyżanowska, J. Gajda, „ Witaminowe abecadło” S. Karaszewski, „ Czystość to zdrowie”, I. Salach, „ Recepta na zdrowie” w. Pyrcz. Dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące zdrowego odżywiania i dbania o zdrowie. Chętnie odpowiadały na pytania, dobrze się przy tym bawiąc a przy okazji utrwalały sobie wiadomości o tym jak żyć zdrowo i o zdrowie dbać. Nie zabrakło też zdrowego poczęstunku w postaci suszonych owoców.

Warzywne kukiełki

Wszyscy wiemy, że  warzywa są  bogatym źródłem witamin i warto je zjadać, jednocześnie można je  wykorzystać do świetnej zabawy, co udowodniły dzieci z klas I. Wykazując  się  dużą wyobraźnią i  pomysłowością uczniowie przemienili  przyniesione warzywa w różne zwierzęta i kukiełki, które później  wykorzystali  tworząc warzywny teatrzyk.  Zajęcia poprzedzone były pogadanką  poszerzającą  wiedzę dotyczącą wartości odżywczych i zdrowotnych  warzyw.  Była też okazja do schrupania marchewki .

Wspólne drugie śniadanie

Uczniowie naszej szkoły wspólnie z nauczycielami spożywają II śniadanie podczas przerwy śniadaniowej. Również dzieci przebywające na świetlicy oraz w oddziałach przedszkolnych mają czas na wspólne II śniadanie.  Dzieci mają szansę nie tylko uzupełnić zapasy energii niezbędnej do nauki, ale także wytworzyć nawyk spożywania drugiego posiłku, o stałej porze, jedzonego wspólnie z innymi.  Wiemy,  że regularne spożywanie posiłków nie tylko pomaga utrzymać odpowiedni poziom energii, koncentracji i dobrego samopoczucia ale także zapobiega przejadaniu się i sięganiu po mniej korzystne dla zdrowia przekąski.

„Program dla szkół”

Udział w „Programie dla szkół” -  jest to unijny program polegający na dostarczaniu dzieciom owoców  i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych. To kontynuacja dotychczasowych programów „Owoce i warzywa w szkole” i „Mleko w szkole”, które od roku szkolnego 2017/2018 stanowią jedno działanie.  Program ma propagować wśród dzieci zdrowe nawyki żywieniowe poprzez udostępnianie im produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych, tak, by dzieci od najmłodszych lat polubiły ich naturalny smak.