• Lata 2013-2015

          • Priorytet I

          • Wyjazdy edukacyjne

            Organizacja wycieczek miała na celu promowanie zdrowego stylu życia w zakresie właściwego i pełnowartościowego odżywiania. Nasi uczniowie brali udział w wyprawach m.in. do takich miejsc jak:

            • Miejska Biblioteka Publiczna – przy okazji rozwijania zainteresowań czytelniczych, dzieci miały okazję uczestniczyć w warsztatach plastycznych          „Jesień w obrazach”, oglądały film animowany o tematyce zdrowego odżywiania i smakowały owoce i warzywa.
            • Piekarnia Soplicowo i Staropolska w Otwocku.
            • Gospodarstwo ekologiczne „ Ziarno” Ewy i Petera Stratenwerth w Grzybowie. Po przyjeździe na miejsce na każde dziecko czekało ekologiczne śniadanie wykonane z produktów pochodzących z tego gospodarstwa. Poza tym uczniowie poznali tajniki wypieku chleba: samodzielnie próbowali mielić ziarna na mąkę za pomocą pierwszego młyna jakim był okrągły duży kamień zwany „żarnem”, samodzielnie formowali przeróżne kształty chleba, który był wypieczony w tamtejszej piekarni i dzieci zabrali własne bochenki do domu.
            • Gospodarstwo agroturystyczne skansen wsi polskiej „Gościniec Wiecha”-  „Od ziarenka do bochenka” w Kawęczynie

            Imprezy

            Uczniowie pod okiem opiekunów organizowali imprezy dotyczące promocji zdrowego odżywiania na terenie szkoły m.in.:

             

            • „Owocowo i warzywnie” – spotkanie oddziałów przedszkolnych, prezentacja piosenek, rozwiązywanie zagadek, tworzenie i kolorowanie obrazów z puzzli
            •  „Owoce i warzywa jemy, więc zdrowo żyjemy”  -  w ramach działań promocji zdrowia  uczniowie  przygotowali  inscenizację, której celem było ukazanie walorów zdrowotnych warzyw i owoców oraz zachęcenie do ich spożywania. Barwne kostiumy, liczne rekwizyty oraz hasła o zdrowym odżywianiu na chwilę zamieniły szkolny korytarz w ogród pełen owoców i warzyw. Dzieci mogły także wykazać się swoją wiedzą rozwiązując zagadki. W nagrodę uczestnicy otrzymywali  rumiane jabłka i soczyste gruszki
            • „Dzień Owoców i Warzyw”
            • „Mamo, Tato ja już wiem, jak zdrowo zachowywać się” - Wiosenny Turniej
            • „Jesienny bal warzyw i owoców” – inscenizacja słowno – muzyczna
            • „Smakowite dary jesieni”  - kolorowa inscenizacja w wykonaniu uczennic, przedstawiona w świetlicy szkolnej. Wykorzystując wiersze i piosenki  dziewczynki prezentowały zalety i walory zdrowotne warzyw i owoców, zachęcając  do ich spożywania. Były też kosze pełne smacznych darów jesieni, którymi na zakończenie spotkania poczęstowano wszystkich obecnych
            • „Woda wigoru Ci doda – będziesz młody, zdrowy, jak będziesz pił dużo wody!”  - audycja przez radiowęzeł
            • „Wesołe zabawy z królikiem” – zachęcenie dzieci do spożywania świeżych owoców i warzyw, wykorzystanie zabaw ruchowych, zagadek i układanek, chrupanie marchewek i jabłek
            • „Wspólne gotowanie – zdrowe odżywianie”-  szkolny Master Chef  

            WYKŁADY I POGADANKI

            prowadzone przez pielęgniarkę oraz stomatologa

            pracujących w naszej szkole

             

            Organizowaliśmy spotkania z pielęgniarką szkolną dotyczących fluoryzacji zębów, sprawdzania wady postawy, higieny ciała i otoczenia, prawidłowej masy ciała wg BMI, podstawowych zasad racjonalnego odżywiania w klasach I-III i oddziałach przedszkolnych a także  ze stomatologiem szkolnym, który przygotował pokaz na temat „Higieny jamy ustnej”.

            Tydzień postaw prozdrowotnych

            Specjaliści szkolni zorganizowali  akcję „Tydzień Postaw Prozdrowotnych” polegającą na przeprowadzeniu na terenie szkoły licznych działań promujących zdrowy styl życia. Obchodzono kolorowe dni, gdzie  każdy kolor symbolizował zdrowe serce, płuca i nerki. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowywali plakaty oraz symbole zdrowego życia, które zostały wykorzystane podczas szkolnego  pochodu promującego zdrowy styl życia. Wyświetlano także filmy edukacyjne.  Podsumowaniem akcji były zorganizowanie dla uczniów quizy.

            „Mleko w szkole”

            Celem programu „Mleko w szkole” jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży dobrych nawyków żywieniowych poprzez promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych.

             

            Mleko jest pierwszy pożywieniem człowieka i do tej pory nie znaleziono produktu, który w pełni mógłby je zastąpić.

            Dlaczego doskonałe?

            Doskonałe, ponieważ pochodzi z najlepszego surowca, a jego jakość jest kontrolowana przez niezależne laboratoria.

            Doskonałe, ponieważ jest naprawdę świeże. Jak wszystkie produkty świeże powinno być przechowywane w lodówce. Zachowuje wtedy trwałość maksymalnie 5 do 8 dni. 

            Doskonałe, ponieważ jest jednym z najcenniejszych źródeł niezwykle odżywczego białka. Dzięki zawartości wszystkich ważnych aminokwasów w idealnych proporcjach, białka mleka są bardzo dobrze wykorzystywane przez organizm ludzki. 

            Doskonałe, ponieważ żaden inny produkt nie zawiera tak dużej ilości łatwo przyswajalnego wapnia, budulca kości. Wapń chroni przed osteoporozą, wskazuje działanie antynowotworowe i łagodzi objawy alergii. Wzmacnia również serce, obniżając zły cholesterol. 

            Doskonałe, ponieważ jest w nim większość witamin i składników mineralnych. Poza wapniem w mleku znajdziemy potas, magnez, fosfor i cynk oraz witaminy B2, A, D i E 


            Świeże mleko jest produktem minimalnie przetworzonym w procesie pasteryzacji i wrażliwym na temperaturę przechowywania. Aby nie stracić walorów smakowych, odżywczych i zdrowotnych świeżego mleka, współczesna technologia stosuje proces pasteryzacji. Proces ten pozwala również zachować wszystkie ważne składniki odżywcze mleka tj. białko, witaminy i minerały. Świeże mleko to ogromne bogactwo wapnia, który zapewnia właściwą budowę kości i chroni przed próchnicą zębów. Jedna szklanka świeżego mleka zapewnia 1 dziennego zapotrzebowania na wapń. 

            Mleko ze znakiem jakości  jest smaczne, odżywcze a przede wszystkim świeże.
                       „Owoce i warzywa w szkole”

            Głównym celem programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym.

            W Polsce program skierowany jest do dzieci uczęszczających regularnie do szkół podstawowych, tj. realizujących obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego oraz dzieci klas I-III.

            Program finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu UE oraz środków pochodzących z budżetu krajowego.

            Dzieciom uczestniczącym w programie udostępnia się 2,3 razy w tygodniu świeże owoce i warzywa (przygotowane do bezpośredniego spożycia, wystarczająco rozwinięte, dojrzałe, zdrowe) oraz soki. Dzieci otrzymują jabłka, gruszki, truskawki, marchewkę, słodką paprykę, rzodkiewki, pomidorki i kalarepę oraz soki owocowe i warzywne. Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymuje jednorazowo porcję składającą się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego.

            Owoce, warzywa oraz soki nie mogą zawierać dodatku tłuszczu, soli, cukru lub substancji słodzących. Za jakość owoców i warzyw dostarczanych do szkół podstawowych odpowiedzialny jest zatwierdzony dostawca lub zatwierdzona szkoła, w przypadku gdy samodzielnie przygotowuje i udostępnia owoce i warzywa dzieciom.

             

             

            POSIŁKI

             

            Szkoła organizuje we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Stowarzyszeniem Forum Chrześcijańskim w Józefowie dożywiania uczniów z rodzin o niskich dochodach, w sposób przeciwdziałający dyskryminacji. Zapewniamy głodnym dzieciom możliwości spożycia posiłku w szkolnej stołówce.