• Lata 2015-2018

          • Priorytet I

          • „Mleko w szkole”

            Celem programu „Mleko w szkole” jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży dobrych nawyków żywieniowych poprzez promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych.

             

            Mleko jest pierwszy pożywieniem człowieka i do tej pory nie znaleziono produktu, który w pełni mógłby je zastąpić.

            Dlaczego doskonałe?

            Doskonałe, ponieważ pochodzi z najlepszego surowca, a jego jakość jest kontrolowana przez niezależne laboratoria.

            Doskonałe, ponieważ jest naprawdę świeże. Jak wszystkie produkty świeże powinno być przechowywane w lodówce. Zachowuje wtedy trwałość maksymalnie 5 do 8 dni. 

            Doskonałe, ponieważ jest jednym z najcenniejszych źródeł niezwykle odżywczego białka. Dzięki zawartości wszystkich ważnych aminokwasów w idealnych proporcjach, białka mleka są bardzo dobrze wykorzystywane przez organizm ludzki. 

            Doskonałe, ponieważ żaden inny produkt nie zawiera tak dużej ilości łatwo przyswajalnego wapnia, budulca kości. Wapń chroni przed osteoporozą, wskazuje działanie antynowotworowe i łagodzi objawy alergii. Wzmacnia również serce, obniżając zły cholesterol. 

            Doskonałe, ponieważ jest w nim większość witamin i składników mineralnych. Poza wapniem w mleku znajdziemy potas, magnez, fosfor i cynk oraz witaminy B2, A, D i E 


            Świeże mleko jest produktem minimalnie przetworzonym w procesie pasteryzacji i wrażliwym na temperaturę przechowywania. Aby nie stracić walorów smakowych, odżywczych i zdrowotnych świeżego mleka, współczesna technologia stosuje proces pasteryzacji. Proces ten pozwala również zachować wszystkie ważne składniki odżywcze mleka tj. białko, witaminy i minerały. Świeże mleko to ogromne bogactwo wapnia, który zapewnia właściwą budowę kości i chroni przed próchnicą zębów. Jedna szklanka świeżego mleka zapewnia 1 dziennego zapotrzebowania na wapń. 

            Mleko ze znakiem jakości  jest smaczne, odżywcze a przede wszystkim świeże.
                       „Owoce i warzywa w szkole”

            Głównym celem programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym.

            W Polsce program skierowany jest do dzieci uczęszczających regularnie do szkół podstawowych, tj. realizujących obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego oraz dzieci klas I-III.

            Program finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu UE oraz środków pochodzących z budżetu krajowego.

            Dzieciom uczestniczącym w programie udostępnia się 2,3 razy w tygodniu świeże owoce i warzywa (przygotowane do bezpośredniego spożycia, wystarczająco rozwinięte, dojrzałe, zdrowe) oraz soki. Dzieci otrzymują jabłka, gruszki, truskawki, marchewkę, słodką paprykę, rzodkiewki, pomidorki i kalarepę oraz soki owocowe i warzywne. Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymuje jednorazowo porcję składającą się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego.

            Owoce, warzywa oraz soki nie mogą zawierać dodatku tłuszczu, soli, cukru lub substancji słodzących. Za jakość owoców i warzyw dostarczanych do szkół podstawowych odpowiedzialny jest zatwierdzony dostawca lub zatwierdzona szkoła, w przypadku gdy samodzielnie przygotowuje i udostępnia owoce i warzywa dzieciom.

             

             

            POSIŁKI

             

            Szkoła organizuje we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Stowarzyszeniem Forum Chrześcijańskim w Józefowie dożywiania uczniów z rodzin o niskich dochodach, w sposób przeciwdziałający dyskryminacji. Zapewniamy głodnym dzieciom możliwości spożycia posiłku w szkolnej stołówce.