Bezpieczeństwo

Działania podjęte w naszej szkole zakresie bezpieczeństwa

Szkolne Dni Bezpieczeństwa Cyfrowego

Nasza szkoła, w ramach uczestnictwa w projekcie „Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkła Cyfrowa”, zorganizowała Szkolne Dni Bezpieczeństwa Cyfrowego. Mają one na celu zwiększenie świadomości uczniów, rodziców i nauczycieli na temat cyberzagrożeń.

Wcześniej odbyły się szkolenia dla rodziców, a 20.11.2018 r., w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu, uczniowie klas IV-VI wzięli udział w różnorodnych działaniach edukacyjno-informacyjnych. Jako pierwsze odbyło się spotkanie z p. Łukaszem Szczepańczykiem, edukatorem bezpieczeństwa cyfrowego, który przedstawił uczniom prezentację podstawowych problemów dotyczących cyberbezpieczeństwa uczniów (w tym informacji o tym, gdzie mogą otrzymać pomoc w sytuacjach kryzysowych). Dla trzech wybranych klas odbyły się warsztaty: „Wiarygodność informacji dostępnych w sieci”, „Prawa autorskie”, „Bezpieczeństwo własnego wizerunku”. Obejmowały one m.in. filmy dostosowane do wieku uczniów, quizy sprawdzające wiedzę uczniów oraz prezentację merytoryczną.

Pozostałe klasy I-VI będą podejmowały aktywne działania, realizując tematy: „Bezpieczeństwo w kontaktach z innymi”, „Jak zdrowo korzystać z urządzeń cyfrowych?”, „Hasła i bezpieczne logowanie”, „Ochrona przed wirusami”, „Reklama w Internecie”. Również nauczyciele mieli spotkanie z edukatorem bezpieczeństwa cyfrowego i zapoznali się z materiałami do wykorzystania w swojej pracy, które zostały zamieszczone na stronie www.cyfrowobezpieczni.pl.

Opracowanie tekstu: Agnieszka Laskowska

1. Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” – dyżury uczniów na skrzyżowaniach

Od 10. do 28 września 2018 roku przez 3 kolejne poniedziałki, nauczycielka techniki  pełniła  dyżury z dwojgiem uczniów naszej szkoły na skrzyżowaniach:  Sikorskiego – PKP Józefów – przejście dla pieszych,  Mickiewicza – Moniuszki – przejście dla pieszych, Piłsudskiego – Wyszyńskiego – przejście dla pieszych.

Uczniowie wyróżniali się wśród przechodniów odblaskowymi kamizelkami.

Nasz szkolny patrol był wspomagany przez funkcjonariuszy  Straży Miejskiej i Policji.

Uczniowie mieli okazję zaobserwować wzorowe postawy użytkowników dróg, jak również niewłaściwe zachowania. Wspólnie z obecnymi funkcjonariuszami reagowali na zauważone nieprawidłowości. Żywe lekcje z zakresu bezpieczeństwa wywołały refleksje, którymi mogli się podzielić z rówieśnikami.

To jedna z form mająca wpływ na świadomość komunikacyjną młodego pokolenia.

1. Akcja „Odblaski – dziecko bezpieczne na drodze” – klasy I - III

26.09.2018 r. uroczyście, w obecności funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej wręczono wszystkim uczniom klas I – III odblaski z wbudowaną migającą lampką -  zgodnie z założeniami kampanii społecznej objętej honorowym patronatem MEN.

Celem akcji zorganizowanej przez PZU jest poprawa widoczności dzieci na drodze i ograniczenie wypadków drogowych z udziałem najmłodszych. Dzieci zostały uświadomione, że w momencie, kiedy są bardziej widoczne na drodze, są równocześnie  bardziej bezpieczne. Wystarczy przypiąć odblask  do plecaka lub założyć na rękę i taka mała rzecz możne okazać  się bezcenna, uratować zdrowie, a nawet życie. Swoim zachowaniem dzieci mają dawać wzór nie tylko rówieśnikom, ale i dorosłym użytkownikom drogi.

1. 26.09.2018 r. – Apel „Bezpiecznie w szkole i poza szkołą”- klasy I –VI

Koordynator zespołu ds. bezpieczeństwa i przewodnicząca zespołu nauczycieli klas I-III zorganizowały apel poświęcony zagrożeniom, które mogą spotkać uczniów  w miejscach, w których najczęściej przebywają każdego dnia. Obrazowa prezentacja multimedialna, pogadanki ze strony funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej utrwaliły pożądane postawy i zachowania wśród uczniów.

1. Gminny konkurs plastyczny  dla przedszkoli, szkół podstawowych i szkoły podstawowej z oddziałami gimnazjalnym „ BEZPIECZNIE w JÓZEFOWIE”

Nasza szkoła jest inicjatorem w/w konkursu, którego celami są: promowanie zasad bezpiecznego poruszania się uczniów na drodze, stosowanie  zasad bezpieczeństwa w praktyce ze zwróceniem uwagi na lokalne zagrożenia , jakie mogą spotkać pieszych i rowerzystów oraz wspieranie działań edukacyjnych w zakresie wychowania komunikacyjnego.

Konkurs został ogłoszony 18.09.2018 r.

1. Zajęcia w Miasteczku Ruchu  Drogowego

Od 24.09.2018 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I –III jeżdżą z wychowawcami  do MRD  (w ramach edukacji społecznej). Realizują treści  z wychowania komunikacyjnego: m.in. utrwalenie zasad poprawnego poruszania się po drogach, przypomnienie znaków drogowych.

Podczas zajęć obecny jest funkcjonariusz  Straży Miejskiej.

Klasy IV będą jeździły do MRD wiosną w ramach lekcji techniki. Uczniowie będą się przygotowywali do egzaminu na kartę rowerową  pod kierunkiem nauczyciela techniki, przy wsparciu funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej.

1. Próbna ewakuacja przeciwpożarowa

27.09.2018 r. w szkole przeprowadzono próbną ewakuację. Wcześniej dyrekcja szkoły przypomniała jej  procedurę.

Ewakuacja przebiegła sprawnie. Wydarzeniu towarzyszyli  funkcjonariusze Straży Pożarnej.

1. „Bezpiecznie w oddziałach przedszkolnych”

We wrześniu wychowawcy oddziałów przedszkolnych podejmowali liczne działania z zakresu bezpieczeństwa. Należą do nich: pogadanki, zajęcia plastyczne (sygnalizator świetlny), słuchanie literatury i omawianie wzorców zachowań, prezentacje na planszach edukacyjnych,  scenki dramowe (zachowanie w różnych niebezpiecznych sytuacjach), nauka przejścia przez pasy, poznanie treści piosenki „Pan policjant” .

1. Świetlica – bezpieczeństwo priorytetem

Na początku roku szkolnego nauczyciele – wychowawcy świetlicy podjęli, zgodnie z planem pracy, następujące działania: przypomnienie zasad zachowania w świetlicy szkolnej, przeprowadzenie zajęć „Bezpieczna droga do szkoły” (formy realizacji: pogadanki, prezentacje, kolorowanki, zabawy z zakresu edukacji komunikacyjnej).