MENU

MENU

  Działania

  AKTUALNOŚCI

  Rok szkolny 2019/2020

  Działania na rzecz promocji zdrowia w grudniu

  Hałas szkodzi – cisza to zdrowie.

  W grudniu w poszczególnych klasach odbyły się zajęcia i pogadanki dotyczące szkodliwości hałasu, przeprowadzone przez wychowawców klas. Uczniowie dowiedzieli się jakie są źródła hałasu, które dźwięki są szkodliwe, jak hałas wpływa na ich zdrowie. Tworzyli hasła dotyczące hałasu i promujące ciszę. Rozmawiali o tym, co sami mogą zrobić, aby w szkole było ciszej.

  „Rozmawiajmy ze sobą zamiast krzyczeć”   

  „Spacerujmy zamiast biegać”

  „ Korzystajmy na przerwach z pokoju ciszy i klubu gier planszowych”

   

  Działania na rzecz promocji zdrowia w listopadzie

  Warsztaty kulinarne

  22 listopada w godz. 17.00 – 19.00 w naszej szkole odbyły się warsztaty kulinarne integrujące społeczność szkolną i wzmacniające właściwe postawy prozdrowotne. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem, wzięło w nich udział dużo chętnych.

  Warsztaty poprowadziła pani Monika Partyka, mama uczennicy z klasy III b.

  Dzieci wspólnie z rodzicami przyrządziły owsiankę na mleku ryżowym z jabłkiem prażonym jako dobry  pomysł na zdrowe śniadanie oraz skomponowały pyszny, rozgrzewający napar. Były to doskonałe propozycje na jesienną pogodę. W miłej i rodzinnej atmosferze uczestnicy obierali i kroili, wyciskali sok z pomarańczy, mieszali i gotowali bawiąc się przy tym świetnie. Unosząca się wokół woń aromatycznych przypraw zachęcała do degustacji  samodzielnie przygotowanego dania.

  Dodatkową atrakcją dla dzieci były zagadki wielozmysłowe, lepienie z masy solnej, oraz kolorowanki przygotowane przez nauczycieli z naszej szkoły. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

  Uczestnicy mogli się przekonać, ze zdrowe jedzenie może być bardzo smaczne, a gotowanie łatwe i przyjemne. Była zabawa i zdobywanie umiejętności. Nie zabrakło integracji, rozmowy, współpracy oraz planowania i współdziałania.

   Kulinarne spotkanie w szkole może być także pomysłem rodzinnego gotowania w domu, jako dobry sposób na wspólne spędzanie wolnego czasu.

  Serdeczne podziękowania dla Pani Moniki Partyki za poświęcony czas i duże zaangażowanie w realizację warsztatów.

  Światowy Dzień Życzliwości

  21 listopada obchodziliśmy  w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości, aby podkreślić jak ważna dla każdego człowieka jest: potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, stosowania  miłych  słów i niesienia bezinteresownej pomocy innym.

  Na szkolnej gazetce pojawiły się  przysłowia na temat życzliwości i uśmiechu. Tego dnia nauczyciele rozmawiali z uczniami na ten temat, zachęcali do okazywania serdeczności

  i budowania właściwych relacji rówieśniczych, młodsze dzieci wykonały plakaty.

  Na korytarzu  stanęło Drzewko Życzliwości, gdzie na przygotowanych kolorowych listkach każdy mógł napisać coś miłego, swoje dobre, pozytywne życzenia i myśli. Chętnych nie brakowało.

   Przesłanie akcji było proste: bądźmy dla siebie życzliwi codziennie a nie tylko od święta i pamiętajmy jak bardzo jest to ważne w życiu społecznym.   

   

  Działania na rzecz promocji zdrowia w październiku

  Święto Chleba

  24 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chleba. Uczniowie utrwalili wiedzę o znaczeniu chleba w naszym życiu, poznali wartości odżywcze oraz różne jego rodzaje. Odbyła się degustacja świeżego pieczywa z przyniesionymi przez dzieci dodatkami do smarowania. Uczniowie z kl. I-III zapoznali się z historią chleba, procesem jego wypieku, obejrzeli prezentację „ Jak powstaje chleb?”, po czym samodzielnie przygotowali swoje kanapki. W przygotowanie poczęstunku dla społeczności szkolnej zaangażowali się uczniowie kl. VII.

   Dziękujemy Piekarni Wanda za różnorodne świeże pieczywo, Rodzicom za przygotowanie dodatków do chleba.

   

  „Akcja Tornister”

  W ramach przeciwdziałania wadom postawy w połowie października rozpoczęliśmy w naszej szkole  „Akcję Tornister”. Celem przedsięwzięcia jest uświadomienie uczniom i rodzicom problemu przeciążonych plecaków oraz zmniejszenia tego zjawiska w przyszłości.  Na godzinach wychowawczych, poszczególnych edukacjach nauczyciele prowadzą pogadanki, przypominają o możliwości pozostawienia części przyborów i książek w szafkach w szkole. Na korytarzach pojawiły się gazetki informacyjne oraz plakaty. Przez szkolny radiowęzeł podawane są wskazówki dla uczniów:

  -  jak nosić plecak

  -  na co zwracać uwagę podczas pakowania

  -  należy  nosić tylko niezbędne rzeczy

  -  istnieje możliwość pozostawienia części przyborów i książek w szafkach w szkole

  - ważne jest  zachowanie  właściwej postawy podczas siedzenia przy biurku i w ławce

  -  należy pamiętać o aktywności fizycznej: bieganiu, pływaniu, grze w piłkę, spacerze itp.

  Według  Głównego Inspektoratu Sanitarnego :

  - plecak powinien posiadać ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców, mieć równe, szerokie szelki, których długość umożliwi swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie do pleców

  - podczas pakowania cięższe rzeczy należy umieścić na dnie, lżejsze wyżej

  - plecak należy  nosić na obu ramionach

  - waga tornistra nie powinna przekraczać 10 – 15% masy ciała dziecka.

   

  Ważne

  - zbyt ciężki plecak może powodować niekorzystne, bolesne napięcia w mięśniach i stawach, oraz bóle bioder i kolan

  - noszenie nieodpowiedniego plecaka wymusza nieprawidłową postawę – pochylanie sylwetki do przodu, a także bóle w okolicach karku

  - nadmierne obciążenie źle wpływa również na ramiona, które są nieprzystosowane do noszenia ciężarów.

  Surówka z darów jesieni

               Podczas jednej z październikowych lekcji uczniowie klasy II c samodzielnie wykonali jesienne, zdrowe surówki. W tym dniu w  sali 17 unosiły się zapachy przyniesionych przez dzieci warzyw i owoców niezbędnych do wykonania surówek bądź sałatek owocowych, w zależności od upodobań kulinarnych. Po umyciu rąk i założeniu fartuszków, uczniowie zamienili się w prawdziwych kucharzy. Wszyscy z wielkim entuzjazmem przystąpili do pracy. Surówki i sałatki smakowały wyśmienicie!

  Działania na rzecz promocji zdrowia we wrześniu

  Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

  30 września obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

  W akcji uczestniczyły dzieci z młodszych i starszych klas oraz świetlica szkolna.

  Celem  spotkania było propagowanie czytania, które m.in. : uczy myślenia, rozwija słownictwo, wyobraźnię, stymuluje rozwój mózgu, ćwiczy koncentrację,  rozbudza chęć poznania świata.

  Dzieci czytały utwory autorstwa uczniów naszej szkoły z tomiku „ Wiersze na zdrowie"

  Światowy Dzień Jabłka

  27 września obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Jabłka.

   Celem akcji było propagowanie zdrowego odżywiania i zachęcanie do jedzenia jabłek.

  W ciągu tygodnia dzieci poznawały i utrwalały właściwości odżywcze jabłek, przygotowywały prace plastyczne i plakaty, układały rymowanki

  Natomiast w tym dniu  uczestniczyły w zabawach i konkursach, a zwieńczeniem działań była prezentacja i degustacja  potraw z jabłek: szarlotek, jabłeczników, babeczek, racuszków, naleśników, chipsów oraz świeżo wyciskanych soków. Dzieci mogły również chrupać smaczne, świeże, polskie jabłka

  Był to pyszny, zdrowy i wesoły dzień.

   

  Rok szkolny 2018/2019

  Działania na rzecz promocji zdrowia w czerwcu

  „Wiersze na zdrowie”

  W czerwcu został wydany tomik wierszy o zdrowiu. Autorami są uczniowie

  naszej szkoły. Naszym młodym artystom gratulujemy kreatywności, a pozostałych   zachęcamy do przeczytania wierszy.

  „Szlachetne zdrowie” – promocja zdrowego stylu życia

  podczas dnia otwartego 8.06.2019

  Podczas dnia otwartego w naszej szkole zaprezentowaliśmy szereg działań promujących postawy prozdrowotne. Odbył się pokaz karate, tańca, można było wziąć udział w zajęciach z jogi, wszystko po to, aby zachęcić do aktywności ruchowej. Przygotowane zostało stoisko, gdzie można było samodzielnie zrobić sobie zdrową i kolorową kanapkę, napić się soku ze świeżo wyciskanych owoców i warzyw, oraz orzeźwić pyszną lemoniadą z miętą i cytryną. Dużą popularnością cieszyła się kawiarenka Fit Foot.  Nie zabrakło też atrakcji na świeżym powietrzu zachęcających do aktywnego spędzania czasu  m.in. w kącikach tematycznych: „ Na tropie badacza – doświadczenia i eksperymenty”,

   „ Rozgrywki szachowe”, „ Zabawy kolorami”,  oraz zrobić coś z niczego czyli kreatywne pomysły na recykling.

  Uczniowie mieli także możliwość przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy.

  O zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich uczestników dbała pani pielęgniarka.

  Całość uświetnił występ dzieci ze świetlicy szkolnej, które zaprezentowały kilka piosenek propagujących zdrowy styl życia.

   

   

   

   

   

  Działania na rzecz promocji zdrowia w maju

  Piramida Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży

  W maju odbyły się spotkania poszczególnych klas z pielęgniarką szkolną, na których omawiana była Piramida Zdrowego Żywienia ze szczególnym uwzględnieniem nowości.

  W nowej piramidzie pojawiły się kolejne czynniki związane ze stylem życia, które mają wpływ na zdrowie. Są to: mycie zębów, sen, ograniczenie oglądania telewizji, korzystania z komputerów i innych urządzeń elektronicznych, pomiary wysokości i masy ciała.

  Zadaniem dzieci było wykonanie własnej piramidy, co pozwoliło im utrwalić zdobytą wiedzę.

   

   

   

  Zdrowie na talerzu

  Już od najmłodszych lat  uczymy nasze dzieci, aby dbały o swoje zdrowie

   i prawidłowo się odżywiały, żeby wiedziały co jedzą i jakie produkty należy spożywać.

  W tym celu15 i 17 maja w oddziałach przedszkolnych odbyły się warsztaty kulinarne, w czasie których dzieci przygotowały zdrowe i kolorowe, wiosenne kanapki. Wykorzystały do tego ciemne pieczywo, świeże warzywa, wędliny, jajka i żółty ser. Ważną rolę odegrał również szczypiorek. Kanapki wyglądały smakowicie, wszyscy jedli je z wielkim apetytem. Przedszkolaki poczęstowały także kolegów i koleżanki ze starszych z klas.

  Były to wspaniałe zajęcia uczące samodzielności, właściwego zachowania się przy stole i zdrowego odżywiania.

   

   

   

   

   

  Degustacja soków

  W ramach realizacji „Programu dla szkół”  przedstawicielka firmy Sebex przeprowadziła we  wszystkich klasach pogadanki dotyczące  wartości odżywczych warzyw

   i owoców oraz ich wpływu na prawidłowe funkcjonowanie  organizmu. Uczniowie nie mieli problemu z udzielaniem odpowiedzi na stawiane pytania, ponieważ mają  doskonałą wiedzę na ten temat. Następnie odbyła się degustacja świeżo wyciskanego soku z marchewki i jabłka.

  Niektórym dzieciom tak smakował sok, że prosiły o dokładkę.

   

   

   

   

   

  Działania na rzecz promocji zdrowia w kwietniu

  Inscenizacja „ Dbam o zdrowie”

   

  W ramach Światowego Dnia Zdrowia dzieci ze świetlicy szkolnej pod kierunkiem

  p. Bożeny Wach – Ciszewskiej  i p. Marzeny Barcz przygotowały inscenizację słowno – muzyczną „Dbamy o zdrowie” w trzech aktach: „Czystość to zdrowie”, „ Jedz zdrowo, warzywnie i kolorowo”, „ Każdy ci powie, że ruch to zdrowie”.

              W pierwszej części poruszona była tematyka codziennej higieny osobistej, odpowiedniej ilości snu oraz  właściwego ubioru dostosowanego do pogody.

  W kolejnej odsłonie dowiedzieliśmy się, jak ważne jest zdrowe odżywianie dla

  prawidłowego funkcjonowania organizmu, ze szczególnym uwzględnieniem warzyw

  i owoców w codziennym jadłospisie. Trzeciej części mowa była o aktywności , która zapewnia dobra sprawność ruchową i umysłową.

              Dzieci podeszły do występu z dużym zaangażowaniem, były uśmiechnięte, radosne

  i kolorowo przebrane, publiczność reagowała spontanicznie, włączając się do wspólnego śpiewania. Było zdrowo, wesoło i kolorowo.

   

   

   

   

   

   

   

  Działania na rzecz promocji zdrowia w marcu

  Mini ogródki na parapetach

   

  Wraz z nadejściem wiosny uczniowie naszej szkoły postanowili założyć wiosenne ogródki. Jak wiadomo, zioła są znane i stosowane w kuchni od dawna. Poprawiają smak potraw oraz nadają im niepowtarzalny aromat.

  Na szkolnych parapetach pojawiły się doniczki z pachnącymi ziołami m.in.: bazylią, majerankiem, rozmarynem, tymiankiem, miętą, koperkiem, pietruszką, czosnkiem i szczypiorkiem.

              Po zajęciach poszerzających swoją wiedzę na temat właściwości ziół, dzieci z wielką przyjemnością zabrały się do zakładania własnej hodowli. Napełniały ziemią skrzynki oraz doniczki, potem wysiewały nasiona i wkładały etykietki. Uczniowie będą mogli zaobserwować, jakie warunki potrzebne są do wykiełkowania nasion oraz wzrostu i rozwoju roślin. Dzieci codziennie będą obserwowały i podlewały swoje ogródki.

  Prowadzenie hodowli to nie tylko kształtowanie właściwych postaw prozdrowotnych, ale także doskonała lekcja przyrody.

  Świeże zioła teraz stanowią dekorację parapetów, a później zagoszczą na talerzach naszych uczniów i będą znakomitym dodatkiem do kanapek.

   

   

   

  Działania na rzecz promocji zdrowia w lutym

  Hałas szkodzi zdrowiu

  15 II 2019 r. odbył się apel dla klas I-III nt „Hałas szkodzi zdrowiu”. Dzieci obejrzały przygotowaną prezentację multimedialną dotyczącą hałasu i jego skutków dla zdrowia.

  Hałas powoduje m. in.: uczucie zmęczenia, bóle głowy, trudności z koncentracją uwagi, rozdrażnienie, osłabienie słuchu. Dzieci zgodnie stwierdziły, że hałas podczas przerw nie jest potrzebny, że  jednak można mówić ciszej zamiast krzyczeć. Prowadząca spotkanie omówiła  również zasady funkcjonowania strefy ciszy dla klas I-III. W czasie dwóch przerw, po 5 i 6 godzinie lekcyjnej w sali nr 20 uczniowie z klas I-III mogą się zrelaksować i odpocząć na przygotowanych pufach. Mają możliwość pograć z  kolegami lub koleżankami w zakupione w tym celu  gry planszowe lub wyczarować piękne prace plastyczne.

  W klasach IV-VI również odbyły się zajęcia i pogadanki dotyczące negatywnego wpływu hałasu na zdrowie przeprowadzone przez wychowawców . Uczniowie z kl. IV-VI także mają możliwość wyciszyć się, odpocząć, lub pograć w gry planszowe w sali nr 9, po 5 i 6 godzinie lekcyjnej.

  Po zdobyciu wiedzy o szkodliwości hałasu i sposobach jego ograniczenia, dzieci przygotowały plakaty, które pojawiły się na szkolnych korytarzach i cieszyły się dużym zainteresowaniem.

   

  Wspólnie postarajmy się, aby w naszej szkole było ciszej!

  Pamiętaj! Hałas szkodzi zdrowiu!

  Szkolna książka kucharską

  Zdrowe odżywianie ma duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, nasze samopoczucie oraz zdolność do nauki. W ramach promowania zdrowego stylu życia zachęciliśmy naszych uczniów do podzielenia się z innymi przepisami na ulubione, zdrowe i smaczne potrawy. Przez cały luty zbieraliśmy od naszych dzieci propozycje  na zdrowe posiłki i stworzyliśmy szkolną książkę kucharską. Znajdują się tam  zdrowe desery, dania obiadowe i pyszne śniadania.

  Dziękujemy wszystkim uczniom i wychowawcom za pomoc w przygotowaniu książki ze zdrowymi potrawami.

   Zapraszamy do szkolnej biblioteki, gdzie będzie można zapoznać się z pięknie ilustrowaną książką kucharską ze zdrowymi przepisami naszych uczniów.

  Działania na rzecz promocji zdrowia w styczniu

  Bezpieczne zabawy zimowe

  Zimą, kiedy śnieg za oknami, każde dziecko z ochotą bawi się na dworze. Aby zabawy były bezpieczne należy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. Uczniowie z klas I-III przed feriami zapoznali się  z nimi podczas prezentacji multimedialnej „Bezpieczne ferie zimowe”.

  Dzieci z klasy 1c podczas zajęć z edukacji polonistycznej ułożyły „Rady Pani Zimy”

  i wykonały prace plastyczne ukazujące bezpieczne zabawy zimowe.

  Pani Zima radzi:

  1. Zjeżdżaj na sankach z dala od ruchliwych ulic.

  2. Nie ślizgaj się po zamarzniętych rzekach i jeziorach.

  3. Nie rzucaj śnieżkami w twarz kolegi.

  4. Nie lep twardych kul śniegowych.

  5. Pamiętaj o odpowiednim ubiorze podczas zabaw zimowych.

  Działania na rzecz promocji zdrowia w grudniu

  Czy wiesz, co jesz? – warsztaty w świetlicy szkolnej

  Jaką ilość cukru albo soli może zjeść dziecko w ciągu dnia? Odpowiedzi na to pytanie udzieliła nam pani Nina Wojtyra, mama Zuzanny z klasy 1b. Pani Nina poprowadziła warsztaty zdrowego odżywiania dla uczniów w świetlicy szkolnej. Dzieci zobaczyły, jakie ilości cukru zawierają tak lubiane przez nich batoniki, soczki, ciasteczka. A wszystkie te produkty znajdowały się w ich własnych śniadaniówkach.  Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze.  

  Pani Nina obiecała wrócić wkrótce, aby poprowadzić kolejne warsztaty. Nauczy dzieci przygotowywać zdrowe przekąski i słodycze. Wszyscy liczą na bardzo smaczne spotkanie.

   

  Działania na rzecz promocji zdrowia w listopadzie

  Spotkanie z dietetykiem

              W klasach 0 – VI rozpoczął się cykl spotkań z dietetykiem, panią Sylwią Ciechomską. Pani dietetyk w bardzo ciekawy sposób mówi o zdrowym odżywianiu. Omawia piramidę zdrowego żywienia. Zwraca uwagę na to, jak ważne jest dla dzieci w wieku szkolnym śniadanie. Podkreśla walory odżywcze warzyw i owoców, które mogą również stanowić II śniadanie zjadane w szkole. Zaznacza również jak szkodliwe jest nadużywanie cukru i soli w codziennym żywieniu. Mówi także o tym, że niewłaściwe odżywianie może wywoływać różne choroby. Przypomina, że zdrowy styl życia to nie tylko zdrowe odżywianie, ale także ruch na świeżym powietrzu, sport, wietrzenie pomieszczeń i higiena osobista.

  Na zakończenie spotkania dzieci wykonują plakat utrwalający zdobytą wiedzę oraz odbywa się degustacja zdrowych soków.

   

  ŚNIADANIE DAJE MOC

  Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

  W tym roku szkolnym wszystkie klasy 1-3 przystąpiły do programu edukacyjnego: Śniadanie Daje Moc.

  Patronat honorowy programu: Ministerstwo Edukacji Narodowej

  W utworzonych w klasach 1-3 Klubach Śniadanie Daje Moc podczas zajęć edukacyjnych uczniowie zdobywają cenne informacje, w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania, podkreślających ważną rolę prawidłowego żywienia w codziennym życiu.

  Najważniejsze cele programu:

  • 1. Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka
  • 2. Przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia

   

  8 listopada to „Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania”, z tej okazji każda klasa 1-3 zorganizowała z pomocą rodziców wspólne drugie śniadanie. Dzieci samodzielnie pod kierunkiem nauczyciela wykonały pyszne, kolorowe kanapki oraz zdrową przekąskę-szaszłyki owocowe. Uczniowie wykazali się dużą samodzielnością i wiedzą na temat wartości odżywczych przyniesionych produktów. Apetyty wszystkim dopisywały, a kanapki

   i szaszłyki szybko znikały z półmisków.

  Zdrowa przekąska?  Lubię to!

              Od połowy października trwa w świetlicy akcja promująca spożywanie surowych warzyw i owoców, które są źródłem witamin, składników mineralnych, błonnika oraz naturalnych przeciwutleniaczy. Spożywane na surowo zachowują najwyższą wartość odżywczą. Naszym uczniom bardzo smakują: marchewki, winogrona, jabłka, banany.

  Smakowite oraz zdrowe  warzywa i owoce znikają w mgnieniu oka :)

   Sponsorami akcji są rodzice.

   

  ŚWIĘTO JABŁKA I MARCHEWKI

  Od 13 do 23 listopada 2018 r. w naszej szkole obchodziliśmy „Święto jabłka i
  marchewki”. Po raz kolejny zachęcaliśmy społeczność szkolną do propagowania zdrowego odżywiania się, a przede wszystkim zmiany nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie i zachęcenie do codziennego spożywania jabłek i marchewki.
  Przygotowania do obchodów święta jabłka i marchewki rozpoczęliśmy już
  13 listopada, poprzez przygotowanie emblematów z odpowiednim symbolem. Następnie
  każda klasa przygotowywała plakaty - „Marchewka z humorem” i „Święto jabłka” oraz ulotki prezentujące walory smakowe i zdrowotne marchewki i jabłka. Pomysłowość i kreatywność poszczególnych oddziałów była imponująca. Poza tym wychowawcy na zajęciach zachęcali swoich podopiecznych do spożywania jak największej ilości warzyw i owoców w swojej codziennej diecie.
  Finał obchodów „Święta jabłka i marchewki” nastąpił 23 listopada . W tym dniu
  społeczność szkolna zebrała się na dolnym holu, aby uczestniczyć w  ciekawym wydarzeniu.
  Każdy z uczniów przyszedł do szkoły ubrany w kolorach jabłek lub marchewki z
  emblematem tego owocu lub warzywa. Każda klasa przygotowała „Marchewkowo –
  jabłkowe pychotki”, czyli zdrowe potrawy z jabłek lub marchewki, eksponując je na swoim
  stoisku. Przyrządzone potrawy były bardzo różnorodne, uczniowie wykazali się dużą
  inwencją twórczą, a przede wszystkim zdolnościami kulinarnymi oraz wiedzą
  o prozdrowotnych zaletach owoców i warzyw. Na stołach, kramikach stały pyszne
  jabłeczniki, ciasta marchewkowe, surówki z jabłka i marchwi, owocowe szaszłyki, ciasteczka z tartymi jabłkami, placuszki z marchewki, marmolady, suszone, pieczone jabłka oraz soki owocowe i warzywne. Ciekawe informacje o dobroczynnych  właściwościach warzyw i owoców zawierały transparenty przygotowane przez każdą klasę. Rywalizacji nie było końca, słychać było okrzyki, w których uczniowie zachęcali do dostarczania, naszym organizmom witamin, poprzez spożywanie warzyw i owoców. Na koniec wszyscy przystąpili do degustacji smacznych i zdrowych potraw. Poza tym uczniowie klas szóstych przygotowali „jabłkomaty”, w których to znajdowały się pyszne, świeże polskie jabłka. Myślimy, że tydzień ten minął w „smakowitej” atmosferze i dostarczył uczniom miłych wrażeń oraz witamin ukrytych w jabłkach i marchewce.
  Wszystkie podejmowane działania dostarczyły dzieciom wiele radości, a jednocześnie
  zwróciły uwagę na korzyści wynikające ze spożywania warzyw i owoców.
  zespół ds. szkoły promującej zdrowie

  Działania na rzecz promocji zdrowia w październiku

  Dzień Uśmiechu

  W piątek 5 października obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Uśmiechu. Motto tego dnia brzmiało „ Śmiech to zdrowie”.  Dzieci z klas I –III wręczały starszym kolegom oraz pracownikom szkoły znaczki z uśmiechniętą buźką a przez szkolny radiowęzeł zachęcały do uśmiechu.                                

  „Mały czy duży niech zawsze pamięta, aby jego buzia była zawsze uśmiechnięta”. Warto się śmiać i zarażać śmiechem innych.           Śmiech to zdrowie.

  Warsztaty mycia rąk

  W ramach obchodów Światowego Dnia Mycia Rąk  szkolna pielęgniarka p. Dorota Tetelewska przeprowadziła  w młodszych klasach zajęcia w trakcie których dzieci zdobyły wiedzę na temat zarazków i bakterii znajdujących się na brudnych rękach, oraz jak ważna jest higiena dłoni dla zdrowia. Przypomniały sobie w jakich sytuacjach szczególnie należy dbać o czystość rąk.   Wysłuchały opowiadania pt. „ Ella i przyjaciele na tropie zarazka.” Fredika von der Lee.           Po części teoretycznej odbyły się warsztaty prawidłowego mycia rąk z wykorzystaniem mydła i wody. W łazienkach pojawiła się również instrukcja jak należy dokładnie myć dłonie. Dzięki temu dzieci na pewno będą wiedziały jak ważne jest higiena rąk i jak w najprostszy sposób można zapobiegać chorobom.

  Spotkanie ze stomatologiem

              29 października uczniowie kl. I – III uczestniczyli w spotkaniu ze szkolnym stomatologiem. Dzieci dowiedziały się jak ważna jest codzienna higiena jamy ustnej, regularne wizyty u stomatologa oraz właściwe odżywianie.Ponadto dzieci poznały zasady właściwego dbania o zęby: jak często i jak długo należy myć zęby, kiedy wymienić szczoteczkę i jak prawidłowo szczotkować. Na specjalnym modelu dzieci  zobaczyły jak prawidłowo trzymać szczoteczkę i jakie ruchy należy wykonywać aby zęby lśniły czystością. Wszyscy z uwagą słuchali cennych rad , które z pewnością będą wykorzystywali  w codziennym dbaniu o zdrowy uśmiech.

  Lekcja ratownictwa

  W 30 października  w poszczególnych klasach odbyły się spotkania z ratownikami medycznymi z Ochotniczej Straży Pożarnej w Józefowie. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa i zasad udzielania pierwszej pomocy. Dzieci uczyły się jak sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Zapoznały się z działaniem defibrylatora. Ważnym elementem zajęć było praktyczne udzielanie pierwszej pomocy z użyciem fantomów. Zajęcia uzmysłowiły uczniom jak można uratować ludzkie życie, ale należy także pamiętać o własnym bezpieczeństwie.

  Działania na rzecz promocji zdrowia we wrześniu

  Czytanie młodszym kolegom i koleżankom

  27 września w ramach akcji promującej zdrowie uczniowie z kl. IVa i Vd   czytali młodszym kolegom i koleżankom  z kl. 0 - III wiersze o zdrowiu. Było to również nawiązanie do akcji „Cała Polska czyta dzieciom.   Mogliśmy usłyszeć m.in.  „ Dla każdego coś zdrowego”, S. Karaszewski,  „ Zdrowe odżywianie” M. Pyżanowska, J. Gajda, „ Witaminowe abecadło” S. Karaszewski, „ Czystość to zdrowie”, I. Salach, „ Recepta na zdrowie” w. Pyrcz. Dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące zdrowego odżywiania i dbania o zdrowie. Chętnie odpowiadały na pytania, dobrze się przy tym bawiąc a przy okazji utrwalały sobie wiadomości o tym jak żyć zdrowo i o zdrowie dbać. Nie zabrakło też zdrowego poczęstunku w postaci suszonych owoców.

  Warzywne kukiełki

  Wszyscy wiemy, że  warzywa są  bogatym źródłem witamin i warto je zjadać, jednocześnie można je  wykorzystać do świetnej zabawy, co udowodniły dzieci z klas I. Wykazując  się  dużą wyobraźnią i  pomysłowością uczniowie przemienili  przyniesione warzywa w różne zwierzęta i kukiełki, które później  wykorzystali  tworząc warzywny teatrzyk.  Zajęcia poprzedzone były pogadanką  poszerzającą  wiedzę dotyczącą wartości odżywczych i zdrowotnych  warzyw.  Była też okazja do schrupania marchewki .

  Wspólne drugie śniadanie

   Uczniowie naszej szkoły wspólnie z nauczycielami spożywają II śniadanie podczas przerwy śniadaniowej. Również dzieci przebywające na świetlicy oraz w oddziałach przedszkolnych mają czas na wspólne II śniadanie.  Dzieci mają szansę nie tylko uzupełnić zapasy energii niezbędnej do nauki, ale także wytworzyć nawyk spożywania drugiego posiłku, o stałej porze, jedzonego wspólnie z innymi.  Wiemy,  że regularne spożywanie posiłków nie tylko pomaga utrzymać odpowiedni poziom energii, koncentracji i dobrego samopoczucia ale także zapobiega przejadaniu się i sięganiu po mniej korzystne dla zdrowia przekąski.

  „Program dla szkół”

  Udział w „Programie dla szkół” -  jest to unijny program polegający na dostarczaniu dzieciom owoców  i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych. To kontynuacja dotychczasowych programów „Owoce i warzywa w szkole” i „Mleko w szkole”, które od roku szkolnego 2017/2018 stanowią jedno działanie.  Program ma propagować wśród dzieci zdrowe nawyki żywieniowe poprzez udostępnianie im produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych, tak, by dzieci od najmłodszych lat polubiły ich naturalny smak.

  Aktualności

  Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Olofa Palmego
   ul.Mickiewicza 11, 05-420 Józefów
  • (22) 789-21-12
   (22) 789-14-95
   (22) 789-18-23

  Mapa