• Nagłówek

Rok szkolny 2020/2021

Relacje z działań są zamieszczane na bieżąco na stronie szkoły w zakładce Biblioteka oraz na stronie szkoły na Facebooku:

Agnieszka Laskowska nauczyciel bibliotekarz

Narodowe Czytanie 7.09.2019

Podczas wydarzenia chętni uczniowie i rodzice oraz zaproszeni goście czytali fragmenty XIX-wiecznych nowel: "Dym" Marii Konopnickiej, "Sachem" Henryka Sienkiewicza, "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej oraz "Katarynka" Bolesława Prusa.

Działania wykonane przez nauczyciela bibliotekarza:

• koordynacja wydarzenia na terenie szkoły: zbieranie i przekazywanie informacji pomiędzy uczestnikami i organizatorami, prowadzenie korespondencji z nimi,
          • przygotowanie tekstów do czytania dla zaproszonych gości,
          • zaproszenie józefowskiej malarki, Kingi Pawełskiej, w celu uświetnienia wydarzenia - podczas czytania malowała ona swój obraz, ucharakteryzowana na XIX-wieczną malarkę,
          • wybór najstarszych książek ze szkolnego księgozbioru i wypożyczenie ich jako dekoracji,
          • pomoc w ustawieniu scenografii,
          • udostępnienie własnych rekwizytów do dekoracji,
          • wykonywanie zdjęć i filmów podczas imprezy,
          • odciskanie pamiątkowej pieczęci na kartkach dla zainteresowanych osób,
          • przekazanie informacji o wydarzeniu oraz zdjęć do gazety "Józefów nad Świdrem",
          • przekazanie tekstu, zdjęć i filmów do administratora szkoły w celu umieszczenia ich na stronie.

Agnieszka Laskowska

Innowacja pedagogiczna Klub Czytelniczy "Łączy nas czytanie"

Głównym celem spotkań jest zaangażowanie uczniów w promocję czytelnictwa, stąd aktywny udział dzieci w organizowaniu akcji czytelniczych, spotkań autorskich, wystaw książek. Dzieci nabywaja także umiejętności pracy w grupie, rozwijają analityczne i logiczne myślenie oraz sprawności manualne.

Zapraszam do biblioteki chętnych uczniów - we czwartki w godz. 13.40 - 14.25.

Agnieszka Laskowska

Współpraca z polską szkołą w Irlandii w ramach projektu "Szkoła 6.0", organizowanym przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", we współpracy z Senatem RP

Naszym partnerem w projekcie jest ABC Polska Szkoła Popołudniowa Carrigaline
          z Irlandii. Mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie owocna. Przewidzianych jest wiele aktywności, rozpoczynając  od korespondencji, poprzez wizyty studyjne kadry, a na mobilności uczniów kończąc. Projekt zakłada, że będziemy gościć uczniów i nauczycieli z Irlandii.

W projekcie bierze udział także Klub Czytelniczy "Łączy nas czytanie". Planowana jest korespondencja z wymianą informacji na temat książek wartych uwagi, polecanie sobie poszczególnych tytułów, dyskusja nad ekranizacjami wybranych pozycji.

Spotkanie Autorskie z Marcinem Koziołem dla klas szóstych 4.12.2019

Spotkanie dotyczyło historii komputerów i ich wpływu na nasze życie. Uczniowie mogli poznać wiele ciekawostek związanych ze starszymi modelami, wziąć do rąk stare dyskietki, karty perforowane, walkmana, kasety, komputer Commodore. Autor mówił także, jak się nie uzależnić od telefonów, tabletów i Internetu.

Na zakończenie można było kupić książki autora i otrzymać autograf.

Akcja promująca czytelnictwo "Wypożycz sobie prezent na Święta" 18-20.12.2019

Uczniowie mogli wypożyczyć pięknie opakowane, spacjalnie wybrane książki. Akcja cieszyła się bardzo duzym zainteresowaniem.

W jej przygotowaniu wzięli aktywny udział członkowie Klubu "Łączy nas czytanie".

Agnieszka Laskowska

Wystawa "Rzeczy znalezione w książkach"

Rysunki, sprawdziany, listy, obrazki, notatki, skarpetka, zdjęcie, bardzo stare kartki z kalendarzy, a także wiele innych przedmiotów można znaleźć w książkach ze szkolnej biblioteki. Każdy z nich ma swoją historię, każdy miał swojego właściciela.

Zapraszam do oglądania w dniach 31.01 - 28.02.2020.

W przygotowaniu wystawy wzięli aktywny udział uczniowie z Klubu Czytelniczego "Łączy nas czytanie".

Agnieszka Laskowska

Nowości książkowe w bibliotece szkolnej

Serdecznie dziękuję Radzie Rodziców za sfinansowanie zakupu nowości książkowych do naszej biblioteki.

Tydzień Przedsiębiorczości - listopad 2019

Podczas Tygodnia Przedsiębiorczości przedstawiałam uczniom zawód nauczyciela bibliotekarza. Dzieci chętnie pytały o potrzebne wykształcenie i zakres obowiązków.

Lekcje biblioteczne

Przez cały rok szkolny w poszczególnych klasach odbywają się lekcje biblioteczne, dotyczące m. in. budowy książki, korzystania ze słowników, ilustracji w lekturach szkolnych, historii pisma i druku, sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami.

Lekcje mają na celu zachęcić uczniów do czytania i korzystania ze zbiorów biblioteki, zwłaszcza z nowości.

Agnieszka Laskowska

Literatura dla rodziców i nauczycieli

Zapraszam rodziców i nauczycieli do korzystania z bogatych zbiorów poradników oraz literatury dotyczącej rozwoju dziecka.