• Nagłówek

• ROK SZKOLNY 2020/2021

Narodowe Czytanie (5.09.2020 r.)

Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w Narodowym Czytaniu, odbywającym się pod patronatem Pary Prezydenckiej.

W tym roku, w związku z epidemią, wydarzenie odbyło się w poszczególnych klasach. Uczniowie czytali fragmenty "Balladyny" Juliusza Słowackiego.
          W wydarzeniu wzięli także udział chętni rodzice.

W pażdzierniku otrzymaliśmy podziękowania Pary Prezydenckiej za udział naszej szkoły w wydarzeniu oraz egzemplarz "Balladyny".

Szczegółowa relacja i zdjęcia - na stronie szkoły na Facebooku:

oraz w zakładce Promocja czytelnictwa - Inne działania.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania (29.09.2020)

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Został ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 r. Jest znakomitą okazją, aby zaprosić dzieci do świata  ciekawych przygód,  przyjemności i radości. Czytanie książek jest ciekawą formą spędzania wolnego czasu, daje możliwość zdobywania nowej wiedzy.  Rozbudza ciekawość świata oraz wzbogaca słownictwo. Ponadto uczy myślenia, rozwija inteligencję emocjonalną, pamięć i wyobraźnię a głośne czytanie dzieciom to również budowanie silnej więzi emocjonalnej. Warto czytać. Zachęcamy!

Uczniowie i nauczyciele SP1 bardzo chętnie włączyli się w Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania (29.09.2020).

W oddziale 0B pani Joanna Klang czytała fragment swojej ulubionej książki z dzieciństwa pt. „O wróbelku Elemelku” H. Łochockiej. Pani Kinga Kwiatkowska przeczytała wybrane fragmenty książek Wandy Chotomskiej: "Kurczę blade" i "Pięciopsiaczki".

W klasie IB pani Anna Wojtkowicz przedstawiła fragmenty książki „Plastusiowy pamiętnik” M. Kownackiej, a następnie dzieci lepiły Plastusia z plasteliny.

Uczniowie klas 2C i 3C czytali na forum wybrany fragment ze swojej ulubionej książki, bądź prezentowali książkę.

Na lekcjach języka polskiego w kasach starszych uczniowie czytali:

- klasy ósme: fragmenty sagi A. Sapkowskiego o Wiedźminie, „Dziecko ulicy” J. Westwater, „Nasza mama czarodziejka” J. Papuzińskiej,
          - klasy siódme: fragment książki pt. "Yellow Bahama w prążki” Ewy Nowak,

- klasa 6B i 6D: fragment „Czerwonej kartki dla Sprężyny” Jacka Podsiadły,
          - klasa 6C: fragment książki „Bromba i filozofia” Macieja Wojtyszki.

Tytuły czytanych głośno książek w klasie 4A, 5A i 5B to:
          - baśnie Hansa Christiana Andersena („Brzydkie kaczątko”),
          - Brandon Mull „Baśniobór”,
          - Astrid Lindgren „Pippi Pończoszanka”,
          - Alan Alexander Milne „Kubuś Puchatek”,
          - J. K. Rowling „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”,
          - Jadwiga Korczakowska, „Spotkanie nad morzem”,
          - David Walliams, „Chłopak w sukience”,
          - Roald Dahl „Charlie i fabryka czekolady”,
          - Honest Lee, Matthew J. Gilbert, „Pechowa klasa nr 13”.

Pani Katarzyna Stachelska przedstawiła uczniom szczególnie ważne dla niej książki: "Konik Garbusek" Piotra Jerszowa oraz "Cień wiatru" Carlosa Ruiza Zafrona.

Przychodzi książka do czytelnika (październik 2020 r.)

W naszej szkole, z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych, przez cały październik odbywa się akcja „Przychodzi książka do czytelnika”. Przynoszę do zainteresowanych klas wybrane książki z biblioteki szkolnej, dostosowane do wieku poszczególnych oddziałów. Chętni uczniowie mogą je wybrać i od razu wypożyczyć, wpisując się na listę. W ten sposób mogą mieć cały czas kontakt z książkami z biblioteki szkolnej.

W akcji udział wzięła Pani Dyrektor Szkoły, Panie Wicedyrektor oraz klasy: 6a, 4a, 2c, 2b, 3c, 3b, 7c, 8a i 5a z Paniami Wychowawczyniami: Małgorzatą Wargocką, Katarzyną Stachelską, Emilią Nielepko i Agnieszką Mierzejewską.

Wszystkim bardzo dziękuję za zaangażowanie!

Zapraszam wychowawców do kontaktu ze mną.

Agnieszka Laskowska, nauczyciel bibliotekarz

ROK SZKOLNY 2019/2020

Narodowe Czytanie 7.09.2019

Nad tym ogólnopolskim wydarzeniem patronat objęła Para Prezydencka. Podczas imprezy chętni uczniowie i rodzice oraz zaproszeni goście czytali fragmenty XIX-wiecznych nowel: "Dym" Marii Konopnickiej, "Sachem" Henryka Sienkiewicza, "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej oraz "Katarynka" Bolesława Prusa.

.

"Prześcignąć swój czas" 20.09.2019

W Centrum Olimpijskim PKOL miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – premiera biografii Ireny Szewińskiej „Prześcignąć swój czas”.

W premierze książki uczestniczyło wiele osób ze świata kultury, dziennikarstwa i sportu. Wspomnieniami związanymi z Ireną Szewińską podzielili się nie tylko autorzy książki, ale także przybyli goście, a wśród nich m.in.: Krystyna Kasperczyk, Teresa Sukniewicz,  Jacek Wszoła i Władysław Kozakiewicz. Film, który prezentował osiągnięcia Ireny Szewińskiej, wywołał dużo emocji wśród zebranych.

W uroczystym spotkaniu autorskim brali również udział przedstawiciele z SP1 -  dyrekcja szkoły,  Marian Podrażko – nauczyciel wychowania fizycznego, trener lekkiej atletyki, Piotr Stańczak – prezes UKS Jedynka oraz Urszula Stańczak – uczennica klasy IV B – sportowej.

Ciekawym punktem programu było również zwiedzanie zbiorów Muzeum Sportu.

Współpraca z polską szkołą w Irlandii w ramach projektu "Szkoła 6.0", organizowanym przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", we współpracy z Senatem RP

Naszym partnerem w projekcie jest ABC Polska Szkoła Popołudniowa Carrigaline z  Irlandii. Mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie owocna. Przewidzianych jest wiele aktywności, rozpoczynając  od korespondencji, poprzez wizyty studyjne kadry, a na mobilności uczniów kończąc. Projekt zakłada, że będziemy gościć uczniów i nauczycieli z Irlandii.

W projekcie bierze udział także Klub Czytelniczy "Łączy nas czytanie". Planowana jest korespondencja z wymianą informacji na temat książek wartych uwagi, polecanie sobie poszczególnych tytułów, dyskusja nad ekranizacjami wybranych pozycji.