• Laboratoria Przyszłości

• Laboratorium Przyszłości 2021-2026 to program skierowany do szkół podstawowych i ponadpodstawowych, który umożliwia placówkom oświatowym wnioskowanie o dofinansowanie na zakup sprzętu, narzędzi i pomocy dydaktycznych. Prawem udziału objęto także szkoły kształcące uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, co umożliwia doposażenie szkół w narzędzia i wzbogaca warsztat pracy nauczycieli i szkolnych specjalistów.

"Laboratoria Przyszłości" to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Podstawową misją tego projektu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

• W 2022 roku Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Olofa Palmego w Józefowie przystąpiła do Programu Laboratorium Przyszłości

Całkowita kwota wsparcia: 153 600 zł

Przydzielone środki finansowe szkoła przeznaczyła na zakup sprzętu, który jest niezbędny do obsługi multimedialnych materiałów i pomaga wprowadzać podczas zajęć działania oparte na technologii informacyjno-komunikacyjnej.

W ramach projektu otrzymaliśmy bardzo przydatne pomoce dydaktyczne z szerokiego spektrum tematycznego, m.in.:

• Drukarka 3D wraz z zapasem materiałów eksploatacyjnych,
          • długopisy 3D,
          • gogle VR,
          • Klasowa fizyka z walizki – magnetyzm, elektryczność i obwody elektryczne;
          • Zrozumiała fizyka – magnetyzm, siła i ruch,
          • STEAM projekt nauk – pogoda i klimat, oszczędzanie wody,
          • Mikroskop mikro z wyświetlaczem LED 7”,
          • STEAM  POLYDRON Konstrukcje,
          • Programy multimedialne CORINTH-  Chemia, Fizyka i astronomia, geometria,
          • Multimedialne ilustracje – biologia,
          • Szkolne laboratoria LaboLAB – Ziemia i kosmos,
          • Stacja lutująco – rozlutywująca
          • Oświetlenie i sprzęt do realizacji nagrań (mikroporty, statywy, mikrofony).

W ramach programu „Laboratoria przyszłości” w naszej szkole powstała pracownia kulinarna wyposażana w:

• szafki z kolekcji Grande,
          • stoły robocze kuchenne,
          • duży sprzęt AGD (kuchenka elektryczna z piekarnikiem elektrycznym, lodówka),
          • robot wielofunkcyjny,
          • zestawy garnków wraz z patelnią,
          • asortyment dla pojedynczych stanowisk, taki jak kuchenka indukcyjna i akcesoria do przygotowania posiłków (gotowanych, smażonych, jak i na zimno),
          • naczynia, sztućce i akcesoria kuchenna m.in.: stolnice, wałki, obieraczki itp.
          • zestaw fartuszków i rękawic.

Wyżej wymienione pomoce pozwolą na rozwijanie sprawności manualnej u uczniów, kreatywności i pomysłowości podczas realizowania zarówno podstawy programowej jak i zainteresowań dzieci podczas zajęć pozalekcyjnych.

W ramach współpracy Laboratoriów przyszłości SP 1 będzie współpracowała ze szkołami lokalnymi: Szkołą Podstawową nr 2 im. Romualda Traugutta i Szkołą Podstawową nr 3 im. Łączniczek Armii Krajowej w Józefowie.