• Działania

     • AKTUALNOŚCI

     • Rok szkolny 2021/2022

      Działania na rzecz promocji zdrowia

      Maj

       

      Mini ogródek na parapecie

      Kilka dni temu uczniowie z klasy 1b postanowili wyhodować  warzywa na parapecie. W tym celu napełnili ziemią skrzynki, wysieli nasiona rzodkiewki, sałaty i szczypiorku. Dzieci każdego dnia obserwowały wzrost roślin oraz  pamiętały o podlewaniu. I już pojawiły się pierwsze listki, niedługo będzie można spróbować rzodkiewki.

      Kwiecień

      Dzień kreatywności

      W ramach Dnia Kreatywności dzieci ze szkolnej świetlicy ćwiczyły swoją wyobraźnię. Z dowolnych linii, kropek i kresek tworzyły przepiękne kolorowe prace. Przypadkowe kształty zamieniły się w talerz owoców, krokodyla, statek czy wioskę indiańską. Dzieciaki z SP1 zasługują na miano najbardziej kreatywnych.

       

      Międzynarodowy Dzień Marchewki

                  W ramach Międzynarodowego  Dnia Marchewki uczniowie z klas pierwszych  samodzielnie przygotowali sok marchewkowo – jabłkowy. Natomiast trzecioklasiści podzielili się przepisami na marchewkowe dania. Na kole kodowania powstały uśmiechnięte marchewki, a w szkolnej stołówce gościła marchewkowa surówka. Wszystko po to, aby uświadomić naszym uczniom, jak smacznym i zdrowym warzywem jest marchewka.

       

       

      Marzec


      Światowy Dzień Wody

      W ramach Światowego Dnia Wody uczniowie naszej szkoły wzbogacali swoją wiedzę na temat wody, która jest substancją niezbędną do życia dla wszystkich organizmów na Ziemi. Bez niej nie przetrwałby żaden człowiek, żadne zwierzę, ani żadna roślina. Jest tak samo ważna dla życia jak tlen i pożywienie.

      Nie zabrakło licznych ciekawostek na temat wody oraz sposobów na jej oszczędzanie. Były też quizy i zagadki. Natomiast  dzieci z klasy 1b poznawały właściwości wody, sprawdzały rozpuszczalność oraz co pływa i co tonie, odpowiadały na zagadki . Na koniec wykonały pracę plastyczną do której inspiracją była kropla wody.

       
       

      Warsztaty kulinarne

      Klasa 7b wybrała się na warsztaty kulinarne, aby poznać tajniki, jak przygotować coś pysznego i zdrowego. Uczniowie z zapałem zabrali się do pracy, kroili warzywa, smażyli mięso, obierali jabłka, zagniatali ciasto. Wszystkie czynności sprawiały im dużo frajdy

       i przyjemności,  nie zapominali  przy tym o przestrzeganiu zasad higieny i bezpieczeństwa. Niektórzy świetnie czuli się w kuchni, wykazując się umiejętnościami przydatnymi podczas gotowania. Okazało się, że młodzież potrafi  świetnie ze sobą współpracować, pomagać sobie, dzielić się swoją wiedzą kulinarną. Była to nie tylko  świetna lekcja gotowania ale także budowania dobrych relacji koleżeńskich.

      Zwieńczeniem pracy była degustacja przygotowanych dań:  quesadilli z kurczaka z warzywami  i guacamole, pysznej szarlotki  z bezą oraz szarlotki bezglutenowej i wegańskiej.

      Wszyscy byli zachwyceni smakiem własnoręcznie przygotowanych potraw.

      Styczeń-Luty

      Jak spędzamy wolny czas bez elektroniki ?

      W dzisiejszych czasach dzieci najchętniej spędzają czas z telefonem w ręku, przed komputerem lub telewizorem, zapominają o innych możliwościach organizowania sobie wolnego czasu.

      W czasie zajęć na świetlicy szkolnej, podczas dyskusji i burzy mózgów uczniowie wymieniali  pomysły na spędzenie wolnego czasu. Okazuje się, że możliwości jest bardzo dużo np.: spacery, gry planszowe, czytanie, zabawy z rodzeństwem, rysowanie, gra w piłkę, jazda na rowerze, rolkach czy hulajnodze. W szkolnej świetlicy największą popularnością cieszą się gry planszowe, w tym szachy, rysowanie i kolorowanie, konstrukcje z różnego rodzaju klocków. Każdy znajduje dla siebie coś ciekawego, bawiąc się przy tym świetnie i nie korzystając z telefonu. Tak samo wolny czas można zorganizować sobie w domu, zachęcając do zabawy domowników.

      Szkolny konkurs „ Zdrowy styl życia”

      Celem konkursu było:

      - propagowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży (w tym zdrowego odżywiania, odpoczynku, aktywności fizycznej, picia wody itp.),

      - motywowanie i podejmowanie działań na rzecz zdrowia własnego i innych,

      - rozwijanie wyobraźni i umiejętności plastycznych,

      - promowanie rozrywki jaką są gry planszowe,

       

      W młodszych klasach zadaniem było przygotowanie plakatu promującego zdrowy styl życia, natomiast w starszych gry planszowej.

       

      Jury w składzie: Emilia Nielepko, Małgorzata Kaniewska – Pieniak, Beata Mętrak dokonało oceny otrzymanych prac, biorąc pod uwagę następujące kryteria: zgodność pracy z tematem, samodzielność i staranność wykonania, pomysłowość, oryginalność.

       

      Jury przyznało następujące nagrody:

       

      Klasy I – III i oddział przedszkolny

      I miejsce

      Julia Fiołek kl. 1a   

      II miejsce

      Nadia Wawrzynowska kl. 3c

      III miejsce

      Ignacy Kaniewski kl. 3c

      Wyróżnienia:

      Konstancja Sado kl 1a

      Alicja Dominiak kl. 1a

      Natalia Nowacka kl. 2b

      Wera Leszczak kl 3c

      Jan Smolana kl. 3c

       

      Klasy  IV – VI

      I miejsce

      Maja Grobel kl. 6a

      II miejsce

      Zofia Rogowska  kl. 4 b

      Zuzanna Wojtyra kl. 4b

       

      Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

      Gratulujemy wszystkim uczestnikom i laureatom, zachęcamy do podejmowania działań promujących zdrowy styl życia.

       

      Zespół do sp. promocji zdrowia


      Przypominanie o przestrzeganiu zasad reżimu sanitarnego

       związanego z COVID - 19

      1. Zamieszczenie na dolnym i górnym korytarzu gazetki przypominającej o zasadach bezpieczeństwa podczas pandemii.
      2. Prowadzenie zajęć profilaktycznych na godzinach wychowawczych i innych zajęciach edukacyjnych z wykorzystaniem scenariuszy  m.in.: „Odporność, profilaktyka, szczepionka”, „Wirus, wariant, szczep”, „O chorobie COVID – 19 i koronawirusie” oraz dla młodszych uczniów krótkich filmów edukacyjnych np.: „Bajki o wirusie”, „Bajki o noszeniu maseczki”, „12 porad, jak chronić się przed COVIDEM”.
      3. Przygotowanie  haseł, które pojawiły się na szkolnych korytarzach i informowały o obowiązku noszenia maseczek.  Na wybranych przerwach uczniowie Samorządu Szkolnego przypominali  przez szkolny radiowęzeł o przestrzeganiu zasad reżimu sanitarnego i  o  noszeniu maseczek w przestrzeniach wspólnych.

      Grudzień

       

      Jak nie marnować jedzenia?

       

      Marnowanie żywności to poważny problem dotykający zarówno bogate, jak i biedne państwa. Według raportu ONZ marnujemy rocznie niemal miliard ton żywności na całym świecie. Średnio na każdą osobę przypada 74 kg wyrzucanych produktów spożywczych rocznie. W Polsce do kosza trafia ok. 5 mln ton żywności. 

      W naszej szkole podjęliśmy działania edukacyjne, aby uwrażliwić uczniów na problem marnowania żywności oraz jego wpływu na środowisko. Na  zajęciach odbyły się pogadanki, burze mózgów i prezentacje, a na korytarzu pojawiła się gazetka oraz plakaty. Dzieci dzieliły się informacjami, jak w ich domach planuje się zakupy, tak, żeby nic się nie marnowało.

       Mamy nadzieję, że podjęte działania chociaż w niewielkim stopniu przyczynią się do zmniejszenia ilości marnowanej żywności.

       

      Jak ograniczyć marnowanie żywności?

       

      1. Planuj zakupy i jadłospis.

      2. Kupuj mądrze.

      3. Przechowuj żywność właściwie.

      4. Stosuj zasadę „FIFO” (First In, First Out), czyli co pierwsze kupione – pierwsze wychodzi.

      5. Zwracaj uwagę na daty.

      6. Dbaj o higienę i parametry procesów kulinarnych.

      7. Podawaj mniejsze porcje.

      8. Wykorzystuj resztki jedzenia.

      9. Dziel się z innymi.

      10. Pokochaj gotowanie i niemarnowanie.

      Źródło: SGGW

       

       

       

       

       

       

      Stop smogowi !
      Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego pojawia się problem smogu. Dlaczego smog jest
      niebezpieczny dla zdrowia i środowiska, jakie działania należy podejmować ? Na te i wiele innych
      pytań próbowali odpowiedzieć sobie uczniowie naszej szkoły na zajęciach edukacyjnych, godzinach
      wychowawczych, lekcjach biologii i przyrody. Edukacja odbywała się w sposób atrakcyjny dla
      dzieci, m.in.: poprzez filmy edukacyjne, opowiadania, krzyżówki, rebusy, wykonanie plakatów. Na
      szkolnych parapetach pojawiły się rośliny doniczkowe przyniesione przez uczniów, które oczyszczają
      powietrze, a przy okazji korzystnie wpływają na samopoczucie i nastrój.

       

        

        

       

      Działania na rzecz promocji zdrowia

      Listopad

      Zdrowy talerz

      W naszej szkole obchodziliśmy Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko),oraz kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych.

      W ramach obchodów uczniowie klas siódmych wykonywali prace plastyczne pt. Zdrowy talerz., wcześniej poznając na lekcjach biologii i godziny wychowawczej zasady zdrowego odżywiania i zbilansowanej diety. Prace są dekoracją szkolnych korytarzy i cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.

       

       

       

      Październik

      Światowy dzień origami

      W ramach obchodów Światowego Dnia Origami uczniowie próbowali swoich sił w sztuce składania papieru. Zabawa wymagała cierpliwości, wytrwałości i skupienia uwagi. Dzieci wykazały się kreatywnością, a przy okazji rozwijały sprawność manualną. Z papieru powstały  urocze psy i koty, motyle, nietoperze, żaby i wiele różnych przedmiotów, np. kubki. Efekty pracy naszych uczniów można podziwiać na szkolnych korytarzach.

      Jest to niewątpliwie jeden z wielu sposób na spędzanie wolnego czasu w długie jesienne wieczory.

       

       

       

       

      Tydzień Zdrowia Psychicznego

       

      W dniach 10 – 15 października w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Zdrowia Psychicznego.W poszczególnych klasach odbyły się zajęcia dotyczące emocji, budowania poczucia własnej wartości, radzenia sobie ze stresem, dbania o dobry nastrój oraz o depresji. Uczniowie tworzyli plakaty, książeczki emocji, dzielili się własnymi sposobami radzenia sobie w trudnych sytuacjach,dowiedzieli się, jak nazywać swoje emocje w języku angielskim, pojawiły się również ulotki z radami i niezbędnymi adresami, nie zabrakło też filmów edukacyjnych. Dzieci miały także okazję poznać propozycje książek, które znajdują się w naszej szkolnej bibliotece i poruszają ważne zagadnienia.Celem podejmowanych działań było kształtowanie prawidłowych postaw prozdrowotnych, dbania o zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie.Mamy nadzieję, że nasza akcja przyczyni się do większej dbałości o własne zdrowie psychiczne wśród społeczności szkolnej.Nad całością czuwały pedagog Aneta Łęczycka oraz psycholog Małgorzata Kmieć.

       

       

      „Akcja Tornister”


      Aby przeciwdziałać wadom postawy, na przełomie września i października po raz
      kolejny rozpoczęliśmy w naszej szkole „Akcję Tornister”. Celem przedsięwzięcia było
      uświadomienie uczniom i rodzicom problemu przeciążonych plecaków oraz zmniejszenia
      tego zjawiska w przyszłości. Na godzinach wychowawczych, poszczególnych edukacjach
      oraz w świetlicy szkolnej nauczyciele prowadzili pogadanki, przypominali o możliwości
      pozostawienia części przyborów i książek w szafkach w szkole, jak należy siedzieć
      prawidłowo w ławce. Na korytarzach pojawiła się gazetka informacyjna. W działania
      włączyła się również szkolna pielęgniarka pani Dorota Tetelewska, która pomagała podczas
      ważenia plecaków. Dzieci otrzymały krótką informację w formie wklejki lub zakładki, aby
      pamiętały o właściwym pakowaniu plecaków.

      Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego :

      •  Plecak powinien posiadać ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę
      • przylegającą do pleców, mieć równe, szerokie szelki, których długość umożliwi
      • swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze
      • przyleganie do pleców.
      • Podczas pakowania cięższe rzeczy należy umieścić na dnie, lżejsze wyżej;
      • Plecak należy nosić na obu ramionach;
      • Waga tornistra nie powinna przekraczać 10 – 15% masy ciała dziecka.
      • Zbyt ciężki plecak może powodować niekorzystne, bolesne napięcia w mięśniach i stawach, oraz bóle bioder i kolan.
      • Noszenie nieodpowiedniego plecaka wymusza nieprawidłową postawę – pochylanie
      • sylwetki do przodu, a także bóle w okolicach karku.
      • Nadmierne obciążenie źle wpływa również na ramiona, które są nieprzystosowane do noszenia ciężarów.
      Święto Jabłka w klasach pierwszych
       
      Uczniowie dowiedzieli się jakie witaminy mają jabłka i dlaczego powinniśmy je jeść, a przed zjedzeniem umyć dokładnie. Wniosek: Jabłka są zdrowe i smaczne.
      Uczniowie byli zdziwieni, że jest tyle odmian jabłek. Mieli okazję próbować je na różne sposoby. Rodzice przygotowali pyszności z jabłkiem w roli głównej: była szarlotka, różnego rodzaju ciasteczka z jabłkiem, placuszki z jabłkiem, chipsy jabłkowe oraz kompot z jabłek i naturalny sok jabłkowy. Dzieci samodzielnie wykonały szaszłyki z jabłek. Każde dziecko z 1a miało  na główce symbol tego dnia, czyli opaskę z jabłuszkiem. Nie zabrakło też pracy plastycznej- uczniowie swoimi zwinnymi paluszkami zrobili wydzierankę jabłko.
      Wychowawcy bardzo serdecznie dziękują za zaangażowanie rodziców. Dzieciom wszystko baaardzo smakowało.Wszystko było pyszne, a szczególnie zasmakował im sok jabłkowy.
      Zachęcamy wszystkich, aby nie zapominali o tych pysznych owocach. To samo zdrowie.
      Smacznego
      Beata Mętrak i Marzena Ragus
       
       
       

      Działania na rzecz promocji zdrowia

      Wrzesień
      Pamiętaj o drugim śniadaniu !!!
      Akcja miała na celu przypomnienie uczniom jak ważne jest spożywanie drugiego śniadanie w szkole. Co powinno się znaleźć w śniadaniówce, a czego należy unikać. Drugie śniadanie dostarcza orgazmowi potrzebną energię i składniki pokarmowe, wpływa na lepszą koncentrację, zapamiętywanie, poprawia samopoczucie, wydolność organizmu i siłę. Dzieci osiągają lepsze wyniki w nauce. Uczniowie mogą wspólnie spożywać drugie śniadanie podczas przerwy śniadaniowej. Aby zachęcić innych do jedzenia II śniadania dzieci z kl. I – III wymyślały hasła, które pojawiły się na szkolnych korytarzach. Mamy nadzieję, że podjęte działania pozwolą uczniom utrwalić nawyk
      spożywania wartościowego drugiego śniadania. 

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      Rok szkolny 2020/2021

      Działania na rzecz promocji zdrowia w czerwcu

      Jak aktywność fizyczna wpływa na nasz organizm?
      Aktywność fizyczna wzmacnia mięśnie i kości, poprawia krążenie krwi w organizmie
      i samopoczucie, wzmacnia odporność i zapobiega wielu chorobom, sprzyja koncentracji
      uwagi. Każdy potrzebuje ruchu, który korzystnie wpływa na cały nasz organizm.
      Jak aktywność fizyczna wpływa na nasz organizm? O tym rozmawiali uczniowie klas
      siódmych na zajęciach z biologii. W ramach podsumowania wiadomości wykonali plakaty.

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      Warsztaty – Cukier krzepi – czy na pewno? Cukier krzepi - czy na pewno?

      Pod taką nazwą na zajęciach przyrody odbyły się warsztaty, na których uczniowie klas czwartych obliczali, ile cukru znajduje się w napojach i słodyczach. „Cukier krzepi!” to najsłynniejsze hasło reklamowe przedwojennej Polski, wymyślone przez Melchiora Wańkowicza. Dziś traci ono na swej aktualności. Obecnie wiemy, że nadmierne spożycie cukru zwiększa ryzyko otyłości, zaburza metabolizm, niszczy wątrobę, sprzyja nowotworom. Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych jest jednym z głównych działań podejmowanych w naszej szkole przez nauczycieli przedmiotów przyrodniczych i Zespół ds. Promocji Zdrowia. Pamiętajmy słowa Hipokratesa: „Twoje pożywienie powinno być lekarstwem, a Twoje lekarstwo powinno być pożywieniem”. 

      Zdjęcia: Małgorzata Kaniewska-Pieniak 

        

      Działania na rzecz promocji zdrowia w maju

      Zdrowy styl życia

       

      Po długich godzinach spędzonych przed monitorami w czasie edukacji zdalnej, wracamy do szkoły, do tradycyjnego nauczania. W związku z tym zachęcamy do aktywności fizycznej w szkole i w domu. Jak wiadomo ruch korzystnie wpływa na dobre samopoczucie, prawidłową postawę ciała, lepszą kondycję fizyczną i właściwy rozwój umysłowy, sprzyja utrzymaniu odpowiedniej masy ciała.

      Nie zapominajmy także o innych zasadach dotyczących zdrowego stylu życia: prawidłowym i urozmaiconym odżywianiu, właściwym odpoczynku, odpowiedniej ilości snu, higienie ciała oraz ograniczaniu czasu spędzonego przed ekranem telewizora, komputera i telefonu.

      Rozwijajmy pasje i zainteresowania na miarę swoich możliwości. Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa  i dbajmy o zdrowie.  Możliwości jest bardzo dużo, niech inspiracją będą nadesłane zdjęcia.

        

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      Działania na rzecz promocji zdrowia

      Kwiecień

      Światowy Dzień Zdrowia

      7 kwietnia 2021 obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia. Celem tego święta jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej istotne problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. W tym roku, już po raz drugi święto ma szczególny charakter, z uwagi na pandemię COVID-19, z którą mierzy się świat i która stała się najważniejszą kwestią w obszarze zdrowia publicznego. W Polsce uroczystościom Światowego Dnia Zdrowia towarzyszą również obchody Dnia Pracownika Służby Zdrowia. Z tej okazji uczniowie na zajęciach przyrody i biologii przygotowali podziękowania dla Medyków. Zachęcamy do obejrzenia galerii.

      Nauczycielki przedmiotów przyrodniczych oraz Zespół ds. Promocji Zdrowia

      Dzień Ziemi

      Celem święta jest promowanie postaw proekologicznych oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Wszyscy nasi uczniowie wiedzą, jak dbać o swoją planetę.
       Zapraszamy do galerii zdjęć w aktualnościach, na stronie szkoły oraz na portalu społecznościowym.

      Marzec

      Europejski Dzień Mózgu

      W ramach Europejskiego Dnia Mózgu zaproponowaliśmy naszym uczniom prezentację oraz filmy edukacyjne mówiące o tym, jak funkcjonuje mózg, jak należy o niego dbać i dlaczego jest taki ważny, a także  szereg łamigłówek, zagadek i krzyżówek.

      Uczniowie klasy 3c przygotowali zagadki dla innych.

      Zapraszamy do zabawy

      Wiosenne ogródki

      Uczniowie kl. 3b zanim przeszli na edukację zdalną zakładali w szkole wiosenne ogródki. Dzieci samodzielnie napełniały pojemniki ziemią, następnie wysiewały nasiona m.in.:  rzodkiewkę, fasolę, pietruszkę, marchew, groch i inne. Na koniec przygotowały etykiety. W domu będą prowadziły obserwacje przyrodnicze i zapisywały w specjalnych dzienniczkach.

      Prowadzenie hodowli to nie tylko kształtowanie nawyków prozdrowotnych, ale także ciekawa lekcja przyrody.

        

       

        

         

         

      Dbamy o zdrowie

      Wraz ze zbliżającą się wiosną, w pierwszej połowie marca nasi uczniowie przypominali sobie zasady zdrowego stylu życia zgodnie z Piramidą Zdrowe Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży. Do klas wchodziła z prelekcją szkolna pielęgniarka p. Dorota Tetelewska. Dzieci oglądały filmy edukacyjne, prezentacje multimedialne, uczestniczyły w rozmowach  na temat zdrowego odżywiania. W celu utrwalenia wiedzy, tworzyły własną piramidę. Nie zabrakło też informacji o witaminach, które są zawarte w różnych produktach. Dzieci kolorowały obrazki, które utworzyły piękną dekorację.

      Mamy nadzieję że zdobyta i utrwalona wiedza będzie wykorzystywana w praktyce przez naszych uczniów.

      Dziękujemy p. Dorocie Tetelewskiej za cenne wskazówki.

      Zapraszamy do podziwiania efektów pracy dzieci.

             

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      Luty

      Jak radzić sobie ze stresem?

      W lutym uczniowie w starszych i w młodszych klasach rozmawiali o stresie, jak sobie z nim radzić , dowiedzieli się również o tym, że stres nie zawsze jest zły. Stres pozytywny motywuje do działania, staje się bodźcem do podejmowania wyzwań, sprzyja zdrowej rywalizacji. Stres staje się problemem, gdy trwa zbyt długo i zamiast aktywizować nas do działania, wyczerpuje organizm. 

      Dzieci poznały techniki radzenia sobie ze stresem, dzieliły się także swoimi sposobami na rozładowanie napięcia.

      W świetlicy szkolnej przeprowadzony był cykl zajęć pt. Sposoby na stres. Uczniowie obejrzeli prezentację pt. Jak radzić sobie ze stresem, a następnie utrwalali poznane sposoby w praktycznym działaniu. Organizowane były zabawy relaksacyjne przy muzyce, zabawy ruchowe, zabawy plastyczne pomagające dzieciom rozładować stres, uspokoić emocje i odprężyć się.

      Stresu nie da się uniknąć, towarzyszy nam każdego dnia, ale można nauczyć się sobie z nim radzić w trudnych sytuacjach.

      Kilka pomysłów na radzenie sobie ze stresem poniżej.

       

       

       

       

       

       

       

       

      Grudzień

      Aktywność fizyczna w czasie nauki zdalnej

      Obecnie dużo czasu spędzamy przed komputerem i prowadzimy siedzący tryb życia, co wynika  z obecnej sytuacji.  Ale spróbujmy znaleźć  moment w ciągu dnia na odrobinę aktywności fizycznej, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

      Dowiedzmy się dlaczego ruch jest taki ważny.

       

      Działania na rzecz promocji zdrowia

      Listopad

      Jesienny koktajl z warzyw i owoców

       Zgodnie z podstawowymi zasadami zdrowego żywienia,  należy jeść  jak najwięcej warzyw i owoców podczas codziennych posiłków. Powinniśmy spożywać  co najmniej 5 porcji, z tego jedną może stanowić  szklanka soku.  Dzięki temu dostarczamy naszemu organizmowi odpowiednią dawkę energii, witamin, minerałów i błonnika.  

      Dieta bogata w warzywa i owoce jest niezbędna do właściwego funkcjonowania  naszego organizmu, m.in. wspomaga naszą odporność, zmniejsza ryzyko zachorowań na choroby układu krążenia oraz nowotwory.

      W ramach urozmaicenia codziennej diety oraz dbania o własne zdrowie nasi uczniowie w swoich domach przygotowali smakowicie wyglądające koktajle i soki. Zapraszamy do oglądania.

      Zachęcamy do urozmaicania swojej diety w warzywa i owoce, zwłaszcza sezonowe, żeby było pysznie i zdrowo.

       


       

      Dzieci z oddziałów przedszkolnych w ramach Programu Promocji Zdrowia poznawały dziś właściwości odżywcze owoców i warzyw. W roli głównej wystąpiły sezonowe polskie owoce i warzywa: jabłka, gruszki i marchewki. Świeżo wyciskane soki smakowały dzieciom tak bardzo, że nie zostawiły nawet kropelki.

       

       

      Październik

      Moje ulubione warzywa i owoce

      Jak wiadomo warzywa i owoce zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i zachowania zdrowia. Zaleca się spożywać  co najmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie.

      W związku z realizowaną w październiku tematyką dotyczącą warzyw i owoców uczniowie w ramach podsumowania wiadomości tworzyli lapbooki i plakaty na temat wybranego owocu lub warzywa. Akacja spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Dzieci wykazały się dużą kreatywnością, powstały ciekawe prace, które warto obejrzeć. 

      „Każde dziecko nam to powie, jedzmy warzywa  i owoce na zdrowie”.

         

       

         

       

         

       

       

      Wrzesień

      Twoje zdrowie w twoich rękach – przypomnienie zasad higieny rąk.

      Nasi uczniowie  na początku września poznali zasady, których należy przestrzegać w szkole w czasie pandemii, aby chronić zdrowie swoje i innych. Najważniejsze z nich to:

      - częste mycie rąk wodą z mydłem oraz dezynfekcja;
      - należy pozostać w domu, gdy pojawiają się objawy chorobowe tj. katar, kaszel, gorączka;
      - zasłanianie ust podczas kichania;
      - nie dotykanie ust, oczu, nosa;
      - używanie maseczek;
      - używanie tylko własnych przyborów szkolnych;
      - spożywanie swojego jedzenia i picia;
      - zachowanie dystansu.

      Uczniowie przypomnieli sobie jak należy prawidłowo myć ręce, ile czasu i kiedy.
      W młodszych klasach dzieci w atrakcyjny sposób uświadomiły sobie  znaczenie mycia rąk dla zdrowia -  jako ochrona przed zarazkami i wirusami. Wysłuchały wiersza M. Strzałkowskiej „Wirus czyli mydło w dłoń  i wirus goń”, opowiadania „ Ola i przyjaciele na tropie zarazka”, obejrzały animację „ Bajka o wirusie”, śpiewały piosenkę i oczywiście ćwiczyły  prawidłowe mycie  rąk pod czujnym okiem  swojej wychowawczyni.

      Uczniowie z kl. 3b podczas swoich zajęć praktycznych wykorzystali żółtą farbę, która zastąpiła mydło i  zauważyli, że dopiero po minucie ręce zaczynają być całe żółte. Dzięki temu  dzieci  uświadomiły sobie, że ręce należy myć nieco dłużej i dokładnie, a nie tylko zmoczyć i wytrzeć. Eksperyment był nie tylko pouczający, ale dostarczył też bardzo dużo zabawy.

       

      Międzynarodowy Dzień Kropki

      15 września świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Dzieci z klas 2b i 2c oraz oddziału przedszkolnego 0b po wysłuchaniu inspirującej książki o Vasthi, przystąpiły do działań plastycznych, których motywem przewodnim była oczywiście kropka.

      Często rozmawiamy o zdrowiu, zapominając nieco o swoim samopoczuciu. A to właśnie zdrowie psychiczne, szczególnie w tych trudnych dla nas czasach, jest niezwykle ważne. Pamiętajmy o wyjątkowym przesłaniu „Kropki”. Do wszystkiego dochodzimy krok po kroku. Warto doceniać drobne postępy, bo właśnie one procentują i w przyszłości przeradzają się w wielkie sukcesy.

      Najważniejsza jest wiara we własne możliwości oraz wsparcie życzliwych nam osób.

       

       

       

        

       

       

      Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 29.09.2020

      Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Został ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 r. Jest znakomitą okazją, aby zaprosić dzieci do świata  ciekawych przygód,  przyjemności i radości. Czytanie książek jest ciekawą formą spędzania wolnego czasu, daje możliwość zdobywania nowej wiedzy.  Rozbudza ciekawość świata oraz wzbogaca słownictwo. Ponadto uczy myślenia, rozwija inteligencję emocjonalną, pamięć i wyobraźnię a głośne czytanie dzieciom to również budowanie silnej więzi emocjonalnej. Warto czytać. Zachęcamy!

      Uczniowie i nauczyciele SP1 bardzo chętnie włączyli się w Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania (29.09.2020).

      W oddziale 0B pani Joanna Klang czytała fragment swojej ulubionej książki z dzieciństwa pt. „O wróbelku Elemelku” H. Łochockiej.

      W klasie IB pani Anna Wojtkowicz przedstawiła fragmenty książki „Plastusiowy pamiętnik” M. Kownackiej, a następnie dzieci lepiły Plastusia z plasteliny.

      Uczniowie klas 2C i 3C czytali na forum wybrany fragment ze swojej ulubionej książki, bądź prezentowali książkę.

      Na lekcjach języka polskiego w kasach starszych uczniowie czytali:
      - klasy siódme: fragment książki pt. "Yellow Bahama w prążki” Ewy Nowak,
      - klasa 6B i 6D: fragment „Czerwonej kartki dla Sprężyny” Jacka Podsiadły,
      - klasa 6C: fragment książki „Bromba i filozofia” Macieja Wojtyszki.

      Tytuły czytanych głośno książek w klasie 4A, 5A i 5B to:
      - baśnie Hansa Christiana Andersena („Brzydkie kaczątko”),
      - Brandon Mull „Baśniobór”,
      - Astrid Lindgren „Pippi Pończoszanka”,
      - Alan Alexander Milne „Kubuś Puchatek”,
      - J. K. Rowling „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”,
      - Jadwiga Korczakowska, „Spotkanie nad morzem”,
      - David Walliams, „Chłopak w sukience”,
      - Roald Dahl „Charlie i fabryka czekolady”,
      - Honest Lee, Matthew J. Gilbert, „Pechowa klasa nr 13”.

      Pani Katarzyna Stachelska przedstawiła uczniom szczególnie ważne dla niej książki: "Konik Garbusek" Piotra Jerszowa oraz "Cień wiatru" Carlosa Ruiza Zafrona.

      Galeria zdjęć znajduję się na stronie szkoły w zakładce Promocja czytelnictwa oraz na stronie szkoły na Facebooku.

       

      Rok szkolny 2019/2020

      Działania na rzecz promocji zdrowia w czasie edukacji zdalnej

      Czerwiec

       

      Na platformie edukacyjnej w zakładce „ Świetlica”, „Specjaliści szkolni”  oraz szkolnym Facebooku  znalazły się  publikacje, artykuły, plakaty, filmy edukacyjne dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Poruszana tematyka:

      1. „Warzywa i owoce – dlaczego powinniśmy je jeść.” Krótki film zachęcający do spożywania tych produktów  https://www.youtube.com/watch?v=ZzYZFbO0CAY
      2. „Woda zdrowia doda” – wskazówki o tym, co powinniśmy pić, w jakiej ilości i dlaczego

      https://www.youtube.com/watch?v=6IFZKkybDOY

      1. „Więcej wiem, zdrowiej jem” -  należy pamiętać, aby zgodnie z piramidą zdrowego żywienia ograniczać cukier i sól. Warto natomiast stosować przyprawy 

      https://www.youtube.com/watch?v=lP6N9yRnWI8

      1. „ Apetyt na zdrowie”  czyli przypomnienie zasad prawidłowego żywienia

       

      1. Jedzmy 4-5 posiłków dziennie (najlepiej o tych samych godzinach każdego dnia)
      2. Zaczynajmy dzień śniadaniem z najbliższymi.
      3. Nie zapominajmy o drugim śniadaniu.
      4. Codziennie pijmy co najmniej 3-4 szklanki mleka. Można je zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem i – częściowo – serem.
      5. Wybierajmy produkty sezonowe, najlepiej lokalne.
      6. Komponujmy posiłki tak, aby w każdym było warzywo lub owoc. Zadbajmy o różnorodność – niech na naszych talerzach będzie kolorowo.
      7. Kiedy dopada nas niespodziewany głód, sięgajmy po świeże owoce, warzywa, orzechy i pestki.
      8. Pijmy dużo wody.
      9. Ostatni posiłek zjadajmy 2-3 godziny przed snem.
      10. Jedzmy świadomie, w miłej atmosferze, bez pośpiechu, komputera, telewizora i innych „zakłócaczy”.


      Dodajmy do tych zasad jeszcze:

       Regularną dawkę ruchu (min. 60 minut aktywności fizycznej dla dzieci i min. 30 minut dla osoby dorosłej dziennie), najlepiej na świeżym powietrzu.
       Odpowiednią dawkę snu (7-8 godzin dziennie u dorosłych i nawet 11 godzin u młodszych dzieci).
       Uśmiech co dnia.

       

      1. „Zasady zdrowego żywienia” - wskazówki i porady dla rodziców http://www.kowr.gov.pl/uploads/pliki/psd/Ekipa%20Chrumasa/Poradnik%20dla%20rodziców.pdf
      2. „Ruch to zdrowie” – zachęcanie do aktywności ruchowej na świeżym powietrzu,  jak wiadomo ruch jest potrzebny do prawidłowego rozwoju. Zabawy ruchowe sprawiają, że kształtuje się poczucie równowagi, sprawność mięśni, precyzja ruchów, zręczność. Do tego dziecko „wyszaleje się” i rozładuje nagromadzoną energię. To polepszy  jego zdrowie, samopoczucie, sen i apetyt. Swobodny, wszechstronny ruch to też sposób na zapobieganie wadom postawy.   

      Natomiast w ramach Światowego Dnia Roweru, zachęcanie do aktywności na rowerze po licznych okolicznych śnieżkach rowerowych z piękną przyrodą wokoło  z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

       

      1. W ramach „Programu dla szkół” przekazanie nauczycielom, rodzicom materiałów edukacyjnych w celu kształtowania u dzieci już od najmłodszych lat prawidłowych nawyków żywieniowych.

             

      Działania na rzecz promocji zdrowia

      w czasie edukacji zdalnej

      Kwiecień / Maj

      Zdrowie na talerzu

      Nasi uczniowie w czasie nauki zdalnej nie zapominają o zdrowych nawykach żywieniowych, włączając do swojej diety warzywa bogate  w witaminy i minerały. Świadczą o tym przesłane zdjęcia  pysznych, zdrowych,  i bajecznie kolorowych kanapek. Dziękujemy dzieciom z oddziałów przedszkolnych i kl I –III za podzielenie się  swoimi pomysłami.

      Zespół ds. promocji zdrowia

       

       

       

       

       

       

       

       

         

      Mini ogródki na balkonach i parapetach

      Zioła na parapetach i balkonach to nie tylko dekoracja, ale też znakomity dodatek do potraw. W mini ogródkach można odpocząć, nasycić wzrok kolorystyką, powdychać aromaty i poczuć satysfakcję  z własnoręcznie wyhodowanych roślin.

      Uczniowie naszej szkoły nadesłali zdjęcia z własnych, domowych mini ogródków, które budzą zachwyt. Dziękujemy.

      Zespół ds. promocji zdrowia

        

         

       

        

       

       

      Na platformie edukacyjnej w zakładce „ Świetlica”, „Specjaliści szkolni”  oraz szkolnym Facebooku  znalazły się  publikacje, artykuły, plakaty, filmy edukacyjne dla uczniów, rodziców i nauczycieli.

       

      1. „6 skoków do naprawdę czystych rąk” – wierszyk -  instrukcja dotycząca właściwego mycia rąk.

      2. „Bajka  wirusie”  –  jak wytłumaczyć zjawisko epidemii koronawirusa najmłodszym  https://www.youtube.com/watch?v=vgOjaF_ZZgg&feature=youtu.be

      3. „ Mam tę moc” – o koronawirusie dla dzieci. https://www.youtube.com/watch?v=YGqIwp9RDEo

      3.  „Koronawirus nam nie straszny”  Jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie.

      - Ważne, żeby nie panikować;

      - Wspólne ustalenie nowego planu dnia;

      - Rozmowa z dzieckiem o lęku;

      - Odpowiadanie ze spokojem na pytania;

      - Spędzanie z dzieckiem czasu.

       4. „ Jak zostać w domu i nie zwariować  w czasie pandemii” co jest ważne:

      - Rozmowa i wyjaśnienie sytuacji;

      - Planowanie dnia , aby był czas na pracę naukę, zabawę, domowe obowiązki;

      - Ustalenie zasad wspólnego funkcjonowania;

      - Wspólne rytuały, dające poczucie bezpieczeństwa i wzmacniające więzi np. czytanie , posiłki, itp.

      5. „Jak radzić sobie ze stresem w czasie pandemii?”

      - Przerwa w śledzeniu wiadomości;

      - Przyjemne aktywności;

      - Wsparcie bliskich;

      -  Codzienna rutyna

      6.  Publikacja „ Radzenie sobie ze stresem oraz w trudnych sytuacjach.”

      7. „ Higiena online czyli kilka zasad przebywania dzieci i młodzieży przed komputerem”. Według badań dzieci w wieku wczesnoszkolnym nie powinny spędzać w ciągu dnia więcej niż  dwie godziny przed ekranem, a dzieci starsze i młodzież – więcej niż cztery godziny. Bardzo ważne są przerwy podczas siedzenia przed ekranem.

      8.  „Elektroniczne urządzenia zaburzają dziecięcy sen”.  Cyfrowe media wpływają negatywnie na długość i jakość snu dzieci.

      9.  Propozycja założenia ziołowego mini ogródka na balkonie, parapecie. Własnoręcznie wyhodowane zioła lub szczypiorek , to świetny dodatek do kanapek i sałatek.

      10.  Ruch to zdrowie, zachęcanie do aktywności fizycznej. Ruch i ćwiczenia to najlepsza metoda na dobre samopoczucie i dobrą kondycję.  Przykładowe zabawy na dworze i nie tylko Pomysły na zabawy ruchowe w ogrodzie :tor przeszkód,  slalom butelkowy, rzucamy do celu, szczudła z puszek, film edukacyjny „ Aktywność fizyczna https://www.youtube.com/watch?v=jgJOS26G1wY

       oraz propozycje ćwiczeń rozciągających, wzmacniających, kształtujących właściwą postawę, wyrabiające równowagę. https://memoinfo.pl/strefa-info/cwiczenia
      11.  Webinar udostępniony przez „Lekkoatletyka dla każdego” pt.  „Kolorowy zawrót głowy -  rola warzyw i owoców w codziennej diecie.”

      12. Zdrowy styl życia i zbilansowana dieta dziecka w filmie edukacyjnym NCEZ i IŻŻ https://www.youtube.com/watch?v=ltr6xhuHvO4

      13. Wskazówki dla uczniów „ Jak łagodzić stres w pogoni za dobrymi ocenami”, a oto niektóre z nich;

      - Zamknij oczy i wybierz się w podróż

      - Posłuchaj muzyki

      - Obejrzyj śmieszny filmik

      - Napisz do siebie coś miłego

       

       

      Działania na rzecz promocji zdrowia w marcu

      Spotkanie ze szkolną panią pielęgniarką

      Uczniowie wszystkich klas wzięli udział w spotkaniu ze szkolną panią pielęgniarką. Przypomnieli sobie podstawowe zasady higieny i profilaktyki chorób przenoszonych drogą kropelkową:

       

      1. Chore dzieci powinny zostać w domu.

      2. Kichać należy w zgięcie łokcia lub w jednorazową chusteczkę, którą należy natychmiast wyrzucić do kosza.

      3. Należy zachować, w miarę możliwości, odległość od innych uczniów.

      4. Ręce trzeba myć bardzo dokładnie lub dezynfekować je specjalnymi środkami.

       

      Uczniowie trenowali „na sucho” mycie rąk pod czujnym okiem pani pielęgniarki. Zostali także poinformowani, że na terenie szkoły znajdują się plakaty z powyższymi zasadami
      i pojemniki ze środkiem dezynfekującym dłonie.

       

      Agnieszka Laskowska

      Działania na rzecz promocji zdrowia w lutym

      Nowa, zdrowa zupa w stołówce!

      Uczniowie dziś jedli krem z zielonego groszku z płatkami migdałowymi. Byli zaskoczeni jej wyglądem i formą podania, ale zjadali ją ze smakiem.

      Degustacja soków 24.02.2020

      Dziś gościliśmy przedstawicielkę firmy Sebex, dostawcę owoców i warzyw do naszej szkoły. W spotkaniach udział wzięli uczniowie klas 0-III. Dzieci rozmawiały z panią o tym, czym różnią się świeżo wyciskane soki od tych, które można kupić w sklepach oraz o zasadach zdrowego odżywiania. Następnie każdy mógł spróbować pysznych, właśnie wyciśniętych soków z marchewek i jabłek. Wszystkim bardzo one smakowały!

      Bezpieczne ferie zimowe

      Ferie to czas wypoczynku, relaksu i zabawy. Jak co roku uczniowie naszej szkoły, tuż przed feriami przypomnieli sobie zasady o których należy pamiętać w czasie zimowego wypoczynku.

       

      Rady dla uczniów:

      Baw się bezpiecznie na śniegu, ubieraj się stosownie do pogody;

      Przestrzegaj zasad obowiązujących na stokach narciarskich i lodowiskach;

      Dbaj o bezpieczeństwo na drodze, przechodź w miejscach do tego wyznaczonych i noś odblaski, abyś był widoczny;

      Pamiętaj o podstawowych zasadach higieny i zdrowego odżywiania;

      Dbaj o aktywność fizyczną, przebywaj na świeżym powietrzu, kontroluj czas spędzany przed telewizorem, komputerem i telefonem;

      Podczas wspólnych wyjazdów, nie oddalaj się od rodziców, opiekunów, bez ich wiedzy

      i zgody;

      Pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania  w kontaktach  z obcymi,  niczego od nich nie bierz np. słodyczy, nie podawaj swoich danych, adresu zamieszkania itp.;

      W czasie nieobecności rodziców lub opiekunów w domu, nie wpuszczaj nikogo obcego do mieszkania.

      Działania na rzecz promocji zdrowia w styczniu

      Nasze zdrowie w naszych rękach – o szkodliwości napojów energetyzujących

       

      Napoje energetyzujące stają się coraz bardziej popularne wśród młodzieży, mimo że przeznaczone są dla osób dorosłych. W ramach promocji zdrowia uczniowie klasy VII uczestniczyli w pogadance z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej na temat wpływu „energetyków” na młody organizm. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, że tego rodzaju napoje zawierają m.in. bardzo dużo cukru oraz kofeiny i na krótko dostarczają energii. Niestety mogą powodować osłabienie organizmu, zmęczenie, znużenie, senność, rozdrażnienie, pogorszenie koncentracji uwagi i problemy żołądkowe.

      Warto pomyśleć o własnym zdrowiu przed zakupem „energetyka”.

       

      Higiena rąk jako profilaktyka chorób zakaźnych – spotkanie z pielęgniarką szkolną

      W ostatnim tygodniu stycznia szkolna pielęgniarka pani Dorota Tetelewska przeprowadziła we wszystkich klasach pogadankę na temat higieny rąk. Uczniowie przypomnieli sobie dokładny instruktaż właściwego mycia rąk oraz dowiedzieli się kiedy i dlaczego warto je myć, jak ważne jest to dla naszego zdrowia zapobiegając w ten sposób chorobom zakaźnym.

      Jak myć ręce? Podstawowe zasady:

      - myj ręce ok. 30 sekund,

      - rozpocznij od zmoczenia rąk wodą,

      - nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni,

      - dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie,

      - pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków,

      - na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem,

       

      Mycie rąk to prosty i skuteczny sposób by zatrzymać rozprzestrzenianie się zakażeń, pozwala usunąć z powierzchni dłoni m.in. bakterie, wirusy czy grzyby odpowiadające za cały szereg groźnych chorób, jak choćby salmonellę czy grypę. Do „chorób brudnych rąk” zalicza się także biegunki, zatrucia pokarmowe i wirusowe zapalenie wątroby typu A.

      Źródło: https://gis.gov.pl/zdrowie/zasady-prawidlowego-mycia-rak/

       

       

      Dbam o zdrowy uśmiech – spotkanie ze stomatologiem szkolnym

       

      Uczniów klas I odwiedziła lekarz stomatolog pani Ewelina Musiał, która opowiedziała

      o swojej pracy i przeprowadziła pogadankę na temat higieny jamy ustnej. Uczniowie dowiedzieli kiedy i w jaki sposób należy prawidłowo myć zęby, jak  ważne jest właściwe odżywianie się,  że należy pamiętać o wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym.

      Podczas spotkania panowała miła atmosfera, dzieci czuły się swobodnie i  były bardzo zainteresowane.

      Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza będzie wykorzystana przez naszych uczniów w praktyce.

       

       

       

       

      Działania na rzecz promocji zdrowia w grudniu

      Hałas szkodzi – cisza to zdrowie.

      W grudniu w poszczególnych klasach odbyły się zajęcia i pogadanki dotyczące szkodliwości hałasu, przeprowadzone przez wychowawców klas. Uczniowie dowiedzieli się jakie są źródła hałasu, które dźwięki są szkodliwe, jak hałas wpływa na ich zdrowie. Tworzyli hasła dotyczące hałasu i promujące ciszę. Rozmawiali o tym, co sami mogą zrobić, aby w szkole było ciszej.

      „Rozmawiajmy ze sobą zamiast krzyczeć”   

      „Spacerujmy zamiast biegać”

      „ Korzystajmy na przerwach z pokoju ciszy i klubu gier planszowych”

       

      Działania na rzecz promocji zdrowia w listopadzie

      Warsztaty kulinarne

      22 listopada w godz. 17.00 – 19.00 w naszej szkole odbyły się warsztaty kulinarne integrujące społeczność szkolną i wzmacniające właściwe postawy prozdrowotne. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem, wzięło w nich udział dużo chętnych.

      Warsztaty poprowadziła pani Monika Partyka, mama uczennicy z klasy III b.

      Dzieci wspólnie z rodzicami przyrządziły owsiankę na mleku ryżowym z jabłkiem prażonym jako dobry  pomysł na zdrowe śniadanie oraz skomponowały pyszny, rozgrzewający napar. Były to doskonałe propozycje na jesienną pogodę. W miłej i rodzinnej atmosferze uczestnicy obierali i kroili, wyciskali sok z pomarańczy, mieszali i gotowali bawiąc się przy tym świetnie. Unosząca się wokół woń aromatycznych przypraw zachęcała do degustacji  samodzielnie przygotowanego dania.

      Dodatkową atrakcją dla dzieci były zagadki wielozmysłowe, lepienie z masy solnej, oraz kolorowanki przygotowane przez nauczycieli z naszej szkoły. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

      Uczestnicy mogli się przekonać, ze zdrowe jedzenie może być bardzo smaczne, a gotowanie łatwe i przyjemne. Była zabawa i zdobywanie umiejętności. Nie zabrakło integracji, rozmowy, współpracy oraz planowania i współdziałania.

       Kulinarne spotkanie w szkole może być także pomysłem rodzinnego gotowania w domu, jako dobry sposób na wspólne spędzanie wolnego czasu.

      Serdeczne podziękowania dla Pani Moniki Partyki za poświęcony czas i duże zaangażowanie w realizację warsztatów.

      Światowy Dzień Życzliwości

      21 listopada obchodziliśmy  w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości, aby podkreślić jak ważna dla każdego człowieka jest: potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, stosowania  miłych  słów i niesienia bezinteresownej pomocy innym.

      Na szkolnej gazetce pojawiły się  przysłowia na temat życzliwości i uśmiechu. Tego dnia nauczyciele rozmawiali z uczniami na ten temat, zachęcali do okazywania serdeczności

      i budowania właściwych relacji rówieśniczych, młodsze dzieci wykonały plakaty.

      Na korytarzu  stanęło Drzewko Życzliwości, gdzie na przygotowanych kolorowych listkach każdy mógł napisać coś miłego, swoje dobre, pozytywne życzenia i myśli. Chętnych nie brakowało.

       Przesłanie akcji było proste: bądźmy dla siebie życzliwi codziennie a nie tylko od święta i pamiętajmy jak bardzo jest to ważne w życiu społecznym.   

       

      Działania na rzecz promocji zdrowia w październiku

      Święto Chleba

      24 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chleba. Uczniowie utrwalili wiedzę o znaczeniu chleba w naszym życiu, poznali wartości odżywcze oraz różne jego rodzaje. Odbyła się degustacja świeżego pieczywa z przyniesionymi przez dzieci dodatkami do smarowania. Uczniowie z kl. I-III zapoznali się z historią chleba, procesem jego wypieku, obejrzeli prezentację „ Jak powstaje chleb?”, po czym samodzielnie przygotowali swoje kanapki. W przygotowanie poczęstunku dla społeczności szkolnej zaangażowali się uczniowie kl. VII.

       Dziękujemy Piekarni Wanda za różnorodne świeże pieczywo, Rodzicom za przygotowanie dodatków do chleba.

       

      „Akcja Tornister”

      W ramach przeciwdziałania wadom postawy w połowie października rozpoczęliśmy w naszej szkole  „Akcję Tornister”. Celem przedsięwzięcia jest uświadomienie uczniom i rodzicom problemu przeciążonych plecaków oraz zmniejszenia tego zjawiska w przyszłości.  Na godzinach wychowawczych, poszczególnych edukacjach nauczyciele prowadzą pogadanki, przypominają o możliwości pozostawienia części przyborów i książek w szafkach w szkole. Na korytarzach pojawiły się gazetki informacyjne oraz plakaty. Przez szkolny radiowęzeł podawane są wskazówki dla uczniów:

      -  jak nosić plecak

      -  na co zwracać uwagę podczas pakowania

      -  należy  nosić tylko niezbędne rzeczy

      -  istnieje możliwość pozostawienia części przyborów i książek w szafkach w szkole

      - ważne jest  zachowanie  właściwej postawy podczas siedzenia przy biurku i w ławce

      -  należy pamiętać o aktywności fizycznej: bieganiu, pływaniu, grze w piłkę, spacerze itp.

      Według  Głównego Inspektoratu Sanitarnego :

      - plecak powinien posiadać ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców, mieć równe, szerokie szelki, których długość umożliwi swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie do pleców

      - podczas pakowania cięższe rzeczy należy umieścić na dnie, lżejsze wyżej

      - plecak należy  nosić na obu ramionach

      - waga tornistra nie powinna przekraczać 10 – 15% masy ciała dziecka.

       

      Ważne

      - zbyt ciężki plecak może powodować niekorzystne, bolesne napięcia w mięśniach i stawach, oraz bóle bioder i kolan

      - noszenie nieodpowiedniego plecaka wymusza nieprawidłową postawę – pochylanie sylwetki do przodu, a także bóle w okolicach karku

      - nadmierne obciążenie źle wpływa również na ramiona, które są nieprzystosowane do noszenia ciężarów.

      Surówka z darów jesieni

                   Podczas jednej z październikowych lekcji uczniowie klasy II c samodzielnie wykonali jesienne, zdrowe surówki. W tym dniu w  sali 17 unosiły się zapachy przyniesionych przez dzieci warzyw i owoców niezbędnych do wykonania surówek bądź sałatek owocowych, w zależności od upodobań kulinarnych. Po umyciu rąk i założeniu fartuszków, uczniowie zamienili się w prawdziwych kucharzy. Wszyscy z wielkim entuzjazmem przystąpili do pracy. Surówki i sałatki smakowały wyśmienicie!

      Działania na rzecz promocji zdrowia we wrześniu

      Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

      30 września obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

      W akcji uczestniczyły dzieci z młodszych i starszych klas oraz świetlica szkolna.

      Celem  spotkania było propagowanie czytania, które m.in. : uczy myślenia, rozwija słownictwo, wyobraźnię, stymuluje rozwój mózgu, ćwiczy koncentrację,  rozbudza chęć poznania świata.

      Dzieci czytały utwory autorstwa uczniów naszej szkoły z tomiku „ Wiersze na zdrowie"

      Światowy Dzień Jabłka

      27 września obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Jabłka.

       Celem akcji było propagowanie zdrowego odżywiania i zachęcanie do jedzenia jabłek.

      W ciągu tygodnia dzieci poznawały i utrwalały właściwości odżywcze jabłek, przygotowywały prace plastyczne i plakaty, układały rymowanki

      Natomiast w tym dniu  uczestniczyły w zabawach i konkursach, a zwieńczeniem działań była prezentacja i degustacja  potraw z jabłek: szarlotek, jabłeczników, babeczek, racuszków, naleśników, chipsów oraz świeżo wyciskanych soków. Dzieci mogły również chrupać smaczne, świeże, polskie jabłka

      Był to pyszny, zdrowy i wesoły dzień.

       

      Rok szkolny 2018/2019

      Działania na rzecz promocji zdrowia w czerwcu

      „Wiersze na zdrowie”

      W czerwcu został wydany tomik wierszy o zdrowiu. Autorami są uczniowie

      naszej szkoły. Naszym młodym artystom gratulujemy kreatywności, a pozostałych   zachęcamy do przeczytania wierszy.

      „Szlachetne zdrowie” – promocja zdrowego stylu życia

      podczas dnia otwartego 8.06.2019

      Podczas dnia otwartego w naszej szkole zaprezentowaliśmy szereg działań promujących postawy prozdrowotne. Odbył się pokaz karate, tańca, można było wziąć udział w zajęciach z jogi, wszystko po to, aby zachęcić do aktywności ruchowej. Przygotowane zostało stoisko, gdzie można było samodzielnie zrobić sobie zdrową i kolorową kanapkę, napić się soku ze świeżo wyciskanych owoców i warzyw, oraz orzeźwić pyszną lemoniadą z miętą i cytryną. Dużą popularnością cieszyła się kawiarenka Fit Foot.  Nie zabrakło też atrakcji na świeżym powietrzu zachęcających do aktywnego spędzania czasu  m.in. w kącikach tematycznych: „ Na tropie badacza – doświadczenia i eksperymenty”,

       „ Rozgrywki szachowe”, „ Zabawy kolorami”,  oraz zrobić coś z niczego czyli kreatywne pomysły na recykling.

      Uczniowie mieli także możliwość przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy.

      O zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich uczestników dbała pani pielęgniarka.

      Całość uświetnił występ dzieci ze świetlicy szkolnej, które zaprezentowały kilka piosenek propagujących zdrowy styl życia.

       

       

       

       

       

      Działania na rzecz promocji zdrowia w maju

      Piramida Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży

      W maju odbyły się spotkania poszczególnych klas z pielęgniarką szkolną, na których omawiana była Piramida Zdrowego Żywienia ze szczególnym uwzględnieniem nowości.

      W nowej piramidzie pojawiły się kolejne czynniki związane ze stylem życia, które mają wpływ na zdrowie. Są to: mycie zębów, sen, ograniczenie oglądania telewizji, korzystania z komputerów i innych urządzeń elektronicznych, pomiary wysokości i masy ciała.

      Zadaniem dzieci było wykonanie własnej piramidy, co pozwoliło im utrwalić zdobytą wiedzę.

       

       

       

      Zdrowie na talerzu

      Już od najmłodszych lat  uczymy nasze dzieci, aby dbały o swoje zdrowie

       i prawidłowo się odżywiały, żeby wiedziały co jedzą i jakie produkty należy spożywać.

      W tym celu15 i 17 maja w oddziałach przedszkolnych odbyły się warsztaty kulinarne, w czasie których dzieci przygotowały zdrowe i kolorowe, wiosenne kanapki. Wykorzystały do tego ciemne pieczywo, świeże warzywa, wędliny, jajka i żółty ser. Ważną rolę odegrał również szczypiorek. Kanapki wyglądały smakowicie, wszyscy jedli je z wielkim apetytem. Przedszkolaki poczęstowały także kolegów i koleżanki ze starszych z klas.

      Były to wspaniałe zajęcia uczące samodzielności, właściwego zachowania się przy stole i zdrowego odżywiania.

       

       

       

       

       

      Degustacja soków

      W ramach realizacji „Programu dla szkół”  przedstawicielka firmy Sebex przeprowadziła we  wszystkich klasach pogadanki dotyczące  wartości odżywczych warzyw

       i owoców oraz ich wpływu na prawidłowe funkcjonowanie  organizmu. Uczniowie nie mieli problemu z udzielaniem odpowiedzi na stawiane pytania, ponieważ mają  doskonałą wiedzę na ten temat. Następnie odbyła się degustacja świeżo wyciskanego soku z marchewki i jabłka.

      Niektórym dzieciom tak smakował sok, że prosiły o dokładkę.

       

       

       

       

       

      Działania na rzecz promocji zdrowia w kwietniu

      Inscenizacja „ Dbam o zdrowie”

       

      W ramach Światowego Dnia Zdrowia dzieci ze świetlicy szkolnej pod kierunkiem

      p. Bożeny Wach – Ciszewskiej  i p. Marzeny Barcz przygotowały inscenizację słowno – muzyczną „Dbamy o zdrowie” w trzech aktach: „Czystość to zdrowie”, „ Jedz zdrowo, warzywnie i kolorowo”, „ Każdy ci powie, że ruch to zdrowie”.

                  W pierwszej części poruszona była tematyka codziennej higieny osobistej, odpowiedniej ilości snu oraz  właściwego ubioru dostosowanego do pogody.

      W kolejnej odsłonie dowiedzieliśmy się, jak ważne jest zdrowe odżywianie dla

      prawidłowego funkcjonowania organizmu, ze szczególnym uwzględnieniem warzyw

      i owoców w codziennym jadłospisie. Trzeciej części mowa była o aktywności , która zapewnia dobra sprawność ruchową i umysłową.

                  Dzieci podeszły do występu z dużym zaangażowaniem, były uśmiechnięte, radosne

      i kolorowo przebrane, publiczność reagowała spontanicznie, włączając się do wspólnego śpiewania. Było zdrowo, wesoło i kolorowo.

       

       

       

       

       

       

       

      Działania na rzecz promocji zdrowia w marcu

      Mini ogródki na parapetach

       

      Wraz z nadejściem wiosny uczniowie naszej szkoły postanowili założyć wiosenne ogródki. Jak wiadomo, zioła są znane i stosowane w kuchni od dawna. Poprawiają smak potraw oraz nadają im niepowtarzalny aromat.

      Na szkolnych parapetach pojawiły się doniczki z pachnącymi ziołami m.in.: bazylią, majerankiem, rozmarynem, tymiankiem, miętą, koperkiem, pietruszką, czosnkiem i szczypiorkiem.

                  Po zajęciach poszerzających swoją wiedzę na temat właściwości ziół, dzieci z wielką przyjemnością zabrały się do zakładania własnej hodowli. Napełniały ziemią skrzynki oraz doniczki, potem wysiewały nasiona i wkładały etykietki. Uczniowie będą mogli zaobserwować, jakie warunki potrzebne są do wykiełkowania nasion oraz wzrostu i rozwoju roślin. Dzieci codziennie będą obserwowały i podlewały swoje ogródki.

      Prowadzenie hodowli to nie tylko kształtowanie właściwych postaw prozdrowotnych, ale także doskonała lekcja przyrody.

      Świeże zioła teraz stanowią dekorację parapetów, a później zagoszczą na talerzach naszych uczniów i będą znakomitym dodatkiem do kanapek.

       

       

       

      Działania na rzecz promocji zdrowia w lutym

      Hałas szkodzi zdrowiu

      15 II 2019 r. odbył się apel dla klas I-III nt „Hałas szkodzi zdrowiu”. Dzieci obejrzały przygotowaną prezentację multimedialną dotyczącą hałasu i jego skutków dla zdrowia.

      Hałas powoduje m. in.: uczucie zmęczenia, bóle głowy, trudności z koncentracją uwagi, rozdrażnienie, osłabienie słuchu. Dzieci zgodnie stwierdziły, że hałas podczas przerw nie jest potrzebny, że  jednak można mówić ciszej zamiast krzyczeć. Prowadząca spotkanie omówiła  również zasady funkcjonowania strefy ciszy dla klas I-III. W czasie dwóch przerw, po 5 i 6 godzinie lekcyjnej w sali nr 20 uczniowie z klas I-III mogą się zrelaksować i odpocząć na przygotowanych pufach. Mają możliwość pograć z  kolegami lub koleżankami w zakupione w tym celu  gry planszowe lub wyczarować piękne prace plastyczne.

      W klasach IV-VI również odbyły się zajęcia i pogadanki dotyczące negatywnego wpływu hałasu na zdrowie przeprowadzone przez wychowawców . Uczniowie z kl. IV-VI także mają możliwość wyciszyć się, odpocząć, lub pograć w gry planszowe w sali nr 9, po 5 i 6 godzinie lekcyjnej.

      Po zdobyciu wiedzy o szkodliwości hałasu i sposobach jego ograniczenia, dzieci przygotowały plakaty, które pojawiły się na szkolnych korytarzach i cieszyły się dużym zainteresowaniem.

       

      Wspólnie postarajmy się, aby w naszej szkole było ciszej!

      Pamiętaj! Hałas szkodzi zdrowiu!

      Szkolna książka kucharską

      Zdrowe odżywianie ma duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, nasze samopoczucie oraz zdolność do nauki. W ramach promowania zdrowego stylu życia zachęciliśmy naszych uczniów do podzielenia się z innymi przepisami na ulubione, zdrowe i smaczne potrawy. Przez cały luty zbieraliśmy od naszych dzieci propozycje  na zdrowe posiłki i stworzyliśmy szkolną książkę kucharską. Znajdują się tam  zdrowe desery, dania obiadowe i pyszne śniadania.

      Dziękujemy wszystkim uczniom i wychowawcom za pomoc w przygotowaniu książki ze zdrowymi potrawami.

       Zapraszamy do szkolnej biblioteki, gdzie będzie można zapoznać się z pięknie ilustrowaną książką kucharską ze zdrowymi przepisami naszych uczniów.

      Działania na rzecz promocji zdrowia w styczniu

      Bezpieczne zabawy zimowe

      Zimą, kiedy śnieg za oknami, każde dziecko z ochotą bawi się na dworze. Aby zabawy były bezpieczne należy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. Uczniowie z klas I-III przed feriami zapoznali się  z nimi podczas prezentacji multimedialnej „Bezpieczne ferie zimowe”.

      Dzieci z klasy 1c podczas zajęć z edukacji polonistycznej ułożyły „Rady Pani Zimy”

      i wykonały prace plastyczne ukazujące bezpieczne zabawy zimowe.

      Pani Zima radzi:

      1. Zjeżdżaj na sankach z dala od ruchliwych ulic.

      2. Nie ślizgaj się po zamarzniętych rzekach i jeziorach.

      3. Nie rzucaj śnieżkami w twarz kolegi.

      4. Nie lep twardych kul śniegowych.

      5. Pamiętaj o odpowiednim ubiorze podczas zabaw zimowych.

      Działania na rzecz promocji zdrowia w grudniu

      Czy wiesz, co jesz? – warsztaty w świetlicy szkolnej

      Jaką ilość cukru albo soli może zjeść dziecko w ciągu dnia? Odpowiedzi na to pytanie udzieliła nam pani Nina Wojtyra, mama Zuzanny z klasy 1b. Pani Nina poprowadziła warsztaty zdrowego odżywiania dla uczniów w świetlicy szkolnej. Dzieci zobaczyły, jakie ilości cukru zawierają tak lubiane przez nich batoniki, soczki, ciasteczka. A wszystkie te produkty znajdowały się w ich własnych śniadaniówkach.  Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze.  

      Pani Nina obiecała wrócić wkrótce, aby poprowadzić kolejne warsztaty. Nauczy dzieci przygotowywać zdrowe przekąski i słodycze. Wszyscy liczą na bardzo smaczne spotkanie.

       

      Działania na rzecz promocji zdrowia w listopadzie

      Spotkanie z dietetykiem

                  W klasach 0 – VI rozpoczął się cykl spotkań z dietetykiem, panią Sylwią Ciechomską. Pani dietetyk w bardzo ciekawy sposób mówi o zdrowym odżywianiu. Omawia piramidę zdrowego żywienia. Zwraca uwagę na to, jak ważne jest dla dzieci w wieku szkolnym śniadanie. Podkreśla walory odżywcze warzyw i owoców, które mogą również stanowić II śniadanie zjadane w szkole. Zaznacza również jak szkodliwe jest nadużywanie cukru i soli w codziennym żywieniu. Mówi także o tym, że niewłaściwe odżywianie może wywoływać różne choroby. Przypomina, że zdrowy styl życia to nie tylko zdrowe odżywianie, ale także ruch na świeżym powietrzu, sport, wietrzenie pomieszczeń i higiena osobista.

      Na zakończenie spotkania dzieci wykonują plakat utrwalający zdobytą wiedzę oraz odbywa się degustacja zdrowych soków.

       

      ŚNIADANIE DAJE MOC

      Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

      W tym roku szkolnym wszystkie klasy 1-3 przystąpiły do programu edukacyjnego: Śniadanie Daje Moc.

      Patronat honorowy programu: Ministerstwo Edukacji Narodowej

      W utworzonych w klasach 1-3 Klubach Śniadanie Daje Moc podczas zajęć edukacyjnych uczniowie zdobywają cenne informacje, w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania, podkreślających ważną rolę prawidłowego żywienia w codziennym życiu.

      Najważniejsze cele programu:

      • 1. Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka
      • 2. Przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia

       

      8 listopada to „Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania”, z tej okazji każda klasa 1-3 zorganizowała z pomocą rodziców wspólne drugie śniadanie. Dzieci samodzielnie pod kierunkiem nauczyciela wykonały pyszne, kolorowe kanapki oraz zdrową przekąskę-szaszłyki owocowe. Uczniowie wykazali się dużą samodzielnością i wiedzą na temat wartości odżywczych przyniesionych produktów. Apetyty wszystkim dopisywały, a kanapki

       i szaszłyki szybko znikały z półmisków.

      Zdrowa przekąska?  Lubię to!

                  Od połowy października trwa w świetlicy akcja promująca spożywanie surowych warzyw i owoców, które są źródłem witamin, składników mineralnych, błonnika oraz naturalnych przeciwutleniaczy. Spożywane na surowo zachowują najwyższą wartość odżywczą. Naszym uczniom bardzo smakują: marchewki, winogrona, jabłka, banany.

      Smakowite oraz zdrowe  warzywa i owoce znikają w mgnieniu oka :)

       Sponsorami akcji są rodzice.

       

      ŚWIĘTO JABŁKA I MARCHEWKI

      Od 13 do 23 listopada 2018 r. w naszej szkole obchodziliśmy „Święto jabłka i
      marchewki”. Po raz kolejny zachęcaliśmy społeczność szkolną do propagowania zdrowego odżywiania się, a przede wszystkim zmiany nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie i zachęcenie do codziennego spożywania jabłek i marchewki.
      Przygotowania do obchodów święta jabłka i marchewki rozpoczęliśmy już
      13 listopada, poprzez przygotowanie emblematów z odpowiednim symbolem. Następnie
      każda klasa przygotowywała plakaty - „Marchewka z humorem” i „Święto jabłka” oraz ulotki prezentujące walory smakowe i zdrowotne marchewki i jabłka. Pomysłowość i kreatywność poszczególnych oddziałów była imponująca. Poza tym wychowawcy na zajęciach zachęcali swoich podopiecznych do spożywania jak największej ilości warzyw i owoców w swojej codziennej diecie.
      Finał obchodów „Święta jabłka i marchewki” nastąpił 23 listopada . W tym dniu
      społeczność szkolna zebrała się na dolnym holu, aby uczestniczyć w  ciekawym wydarzeniu.
      Każdy z uczniów przyszedł do szkoły ubrany w kolorach jabłek lub marchewki z
      emblematem tego owocu lub warzywa. Każda klasa przygotowała „Marchewkowo –
      jabłkowe pychotki”, czyli zdrowe potrawy z jabłek lub marchewki, eksponując je na swoim
      stoisku. Przyrządzone potrawy były bardzo różnorodne, uczniowie wykazali się dużą
      inwencją twórczą, a przede wszystkim zdolnościami kulinarnymi oraz wiedzą
      o prozdrowotnych zaletach owoców i warzyw. Na stołach, kramikach stały pyszne
      jabłeczniki, ciasta marchewkowe, surówki z jabłka i marchwi, owocowe szaszłyki, ciasteczka z tartymi jabłkami, placuszki z marchewki, marmolady, suszone, pieczone jabłka oraz soki owocowe i warzywne. Ciekawe informacje o dobroczynnych  właściwościach warzyw i owoców zawierały transparenty przygotowane przez każdą klasę. Rywalizacji nie było końca, słychać było okrzyki, w których uczniowie zachęcali do dostarczania, naszym organizmom witamin, poprzez spożywanie warzyw i owoców. Na koniec wszyscy przystąpili do degustacji smacznych i zdrowych potraw. Poza tym uczniowie klas szóstych przygotowali „jabłkomaty”, w których to znajdowały się pyszne, świeże polskie jabłka. Myślimy, że tydzień ten minął w „smakowitej” atmosferze i dostarczył uczniom miłych wrażeń oraz witamin ukrytych w jabłkach i marchewce.
      Wszystkie podejmowane działania dostarczyły dzieciom wiele radości, a jednocześnie
      zwróciły uwagę na korzyści wynikające ze spożywania warzyw i owoców.
      zespół ds. szkoły promującej zdrowie

      Działania na rzecz promocji zdrowia w październiku

      Dzień Uśmiechu

      W piątek 5 października obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Uśmiechu. Motto tego dnia brzmiało „ Śmiech to zdrowie”.  Dzieci z klas I –III wręczały starszym kolegom oraz pracownikom szkoły znaczki z uśmiechniętą buźką a przez szkolny radiowęzeł zachęcały do uśmiechu.                                

      „Mały czy duży niech zawsze pamięta, aby jego buzia była zawsze uśmiechnięta”. Warto się śmiać i zarażać śmiechem innych.           Śmiech to zdrowie.

      Warsztaty mycia rąk

      W ramach obchodów Światowego Dnia Mycia Rąk  szkolna pielęgniarka p. Dorota Tetelewska przeprowadziła  w młodszych klasach zajęcia w trakcie których dzieci zdobyły wiedzę na temat zarazków i bakterii znajdujących się na brudnych rękach, oraz jak ważna jest higiena dłoni dla zdrowia. Przypomniały sobie w jakich sytuacjach szczególnie należy dbać o czystość rąk.   Wysłuchały opowiadania pt. „ Ella i przyjaciele na tropie zarazka.” Fredika von der Lee.           Po części teoretycznej odbyły się warsztaty prawidłowego mycia rąk z wykorzystaniem mydła i wody. W łazienkach pojawiła się również instrukcja jak należy dokładnie myć dłonie. Dzięki temu dzieci na pewno będą wiedziały jak ważne jest higiena rąk i jak w najprostszy sposób można zapobiegać chorobom.

      Spotkanie ze stomatologiem

                  29 października uczniowie kl. I – III uczestniczyli w spotkaniu ze szkolnym stomatologiem. Dzieci dowiedziały się jak ważna jest codzienna higiena jamy ustnej, regularne wizyty u stomatologa oraz właściwe odżywianie.Ponadto dzieci poznały zasady właściwego dbania o zęby: jak często i jak długo należy myć zęby, kiedy wymienić szczoteczkę i jak prawidłowo szczotkować. Na specjalnym modelu dzieci  zobaczyły jak prawidłowo trzymać szczoteczkę i jakie ruchy należy wykonywać aby zęby lśniły czystością. Wszyscy z uwagą słuchali cennych rad , które z pewnością będą wykorzystywali  w codziennym dbaniu o zdrowy uśmiech.

      Lekcja ratownictwa

      W 30 października  w poszczególnych klasach odbyły się spotkania z ratownikami medycznymi z Ochotniczej Straży Pożarnej w Józefowie. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa i zasad udzielania pierwszej pomocy. Dzieci uczyły się jak sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Zapoznały się z działaniem defibrylatora. Ważnym elementem zajęć było praktyczne udzielanie pierwszej pomocy z użyciem fantomów. Zajęcia uzmysłowiły uczniom jak można uratować ludzkie życie, ale należy także pamiętać o własnym bezpieczeństwie.

      Działania na rzecz promocji zdrowia we wrześniu

      Czytanie młodszym kolegom i koleżankom

      27 września w ramach akcji promującej zdrowie uczniowie z kl. IVa i Vd   czytali młodszym kolegom i koleżankom  z kl. 0 - III wiersze o zdrowiu. Było to również nawiązanie do akcji „Cała Polska czyta dzieciom.   Mogliśmy usłyszeć m.in.  „ Dla każdego coś zdrowego”, S. Karaszewski,  „ Zdrowe odżywianie” M. Pyżanowska, J. Gajda, „ Witaminowe abecadło” S. Karaszewski, „ Czystość to zdrowie”, I. Salach, „ Recepta na zdrowie” w. Pyrcz. Dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące zdrowego odżywiania i dbania o zdrowie. Chętnie odpowiadały na pytania, dobrze się przy tym bawiąc a przy okazji utrwalały sobie wiadomości o tym jak żyć zdrowo i o zdrowie dbać. Nie zabrakło też zdrowego poczęstunku w postaci suszonych owoców.

      Warzywne kukiełki

      Wszyscy wiemy, że  warzywa są  bogatym źródłem witamin i warto je zjadać, jednocześnie można je  wykorzystać do świetnej zabawy, co udowodniły dzieci z klas I. Wykazując  się  dużą wyobraźnią i  pomysłowością uczniowie przemienili  przyniesione warzywa w różne zwierzęta i kukiełki, które później  wykorzystali  tworząc warzywny teatrzyk.  Zajęcia poprzedzone były pogadanką  poszerzającą  wiedzę dotyczącą wartości odżywczych i zdrowotnych  warzyw.  Była też okazja do schrupania marchewki .

      Wspólne drugie śniadanie

       Uczniowie naszej szkoły wspólnie z nauczycielami spożywają II śniadanie podczas przerwy śniadaniowej. Również dzieci przebywające na świetlicy oraz w oddziałach przedszkolnych mają czas na wspólne II śniadanie.  Dzieci mają szansę nie tylko uzupełnić zapasy energii niezbędnej do nauki, ale także wytworzyć nawyk spożywania drugiego posiłku, o stałej porze, jedzonego wspólnie z innymi.  Wiemy,  że regularne spożywanie posiłków nie tylko pomaga utrzymać odpowiedni poziom energii, koncentracji i dobrego samopoczucia ale także zapobiega przejadaniu się i sięganiu po mniej korzystne dla zdrowia przekąski.

      „Program dla szkół”

      Udział w „Programie dla szkół” -  jest to unijny program polegający na dostarczaniu dzieciom owoców  i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych. To kontynuacja dotychczasowych programów „Owoce i warzywa w szkole” i „Mleko w szkole”, które od roku szkolnego 2017/2018 stanowią jedno działanie.  Program ma propagować wśród dzieci zdrowe nawyki żywieniowe poprzez udostępnianie im produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych, tak, by dzieci od najmłodszych lat polubiły ich naturalny smak.