• ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
     • ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

     • 23 kwietnia: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

      Obchodzony w tym roku po raz 27. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, tradycyjnie poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyki związanej z ochroną praw autorskich.

      Czas ten zdaje się wyjątkowo sprzyjać lekturze – zarówno indywidualnej, dla własnej przyjemności, jak i wspólnemu czytaniu z bliskimi, przede wszystkim zaś z dziećmi, u których w ten sposób wykształca się nawyk czytania przez całe życie.

      Uczniowie klasy 3b dzielą się pasją do lektury i płynącą z niej wiedzą, nie ma lepszego sposobu na przezwyciężenie poczucia samotności, zgodnie z zasadą: czytając, nigdy nie czujesz się sam.

    • CYBER.MIL Z KLASĄ
     • CYBER.MIL Z KLASĄ


     • UWAGA OŚMIOKLASISTO!

      Jeśli już teraz wiesz, że stać Cię na więcej, że zwyczajna nauka nie rozwinie Twojego potencjału, może warto pomyśleć o szkole ponadpodstawowej i klasie o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”?

      CYBER.MIL Z KLASĄ - INWESTYCJA W SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ

      Zapewne jesteś uważnym obserwatorem i widzisz, że rozwój i technika pędzą w zastraszającym tempie. Współczesny świat kładzie olbrzymi nacisk na kreatywność i niecodzienność. Ale żeby zaistnieć za kilka jako dobry specjalista, działanie musisz podjąć już dziś.

      Jednym z takich rozwiązań, który może otworzyć przed Tobą okno na świat, jest nauka w szkole średniej, w klasie objętej „Programem CYBER.MIL z klasą”.

       

      W trakcie nauki oprócz informatyki na bardzo wysokim poziomie, będziesz uczył się również takich ciekawych przedmiotów jak kryptografia, algorytmika, cyberbezpieczeństwo, zarządzanie bezpieczeństwem danych i informacji.

      Sam dobrze wiesz, jak ważne są nowoczesne technologie i bezpieczeństwo. Edukacja z tych przedmiotów pozwoli Ci już dzisiaj nauczyć się obsługiwać przyszłe realia. Zdobędziesz wiedzę i kompetencji z obszaru współczesnych zagrożeń cyfrowych, zarządzania ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa systemów informacyjnych oraz kryptograficznych aspektów ochrony danych.

       

      Nie tylko w szkole

       

      „Program CYBER_MIL z klasą” to przede wszystkim innowacja. Dlatego jako uczeń będziesz uczestniczyć przede wszystkim w praktycznych zajęciach z wykorzystaniem nowoczesnych systemów operacyjnych i pakietów obliczeń symbolicznych. Skorzystasz z możliwości obserwacji pracy w profesjonalnych jednostkach Ministerstwa Obrony Narodowej, różnych instytutów naukowych oraz firm z branży cyberbezpieczeństwa.

       

       

      I co później?

       

      Nauka w CYBER_MIL z klasą to bilet wstępu na praktycznie każdą prestiżową uczelnię. Jeśli wybierzesz uczelnię wojskową lub cywilną będzie Ci dużo łatwiej przyswoić zagadnienia z programu studiów, bo będziesz już miał solidne fundamenty. To jakie studia wybierzesz jest jednak tylko i wyłącznie Twoją decyzją.

       

       

      Tylko szesnaście szkół realizujących  programem CYBER_MIL z klasą są objęte bezpośrednim wsparciem Wojska Polskiego. Oprócz wsparcia finansowego do ich dyspozycji pozostają  fachowe i profesjonalne jednostki patronackie, które służą dodatkową pomocą. Koordynatorem realizacji projektu w wybranych 16 szkołach w całej Polsce jest Biuro Programu Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej wspierane działaniami przez takie wyjątkowe instytucje jak Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie i Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

       

       

      Brzmi zachęcająco?

       

      Żeby stać się uczniem takiej klasy musisz już dziś wykazać się przede wszystkim   zdecydowaniem. Programem objętych jest tylko 16 szkoły w całym kraju. Po jednej w województwie.

      Od września bądź jednym z nielicznych bo maksymalnie 15 uczniów w określanej klasie będzie miało możliwość uczenia się tak ekskluzywnych klasach.

             Twoja przyszłość jest już tylko w Twoich rękach.

       

       

       

       

       

      ------------------------------------------------------

      CZYTAJ SZCZEGÓŁY

      Oferta dla najlepszych

      Ministerstwo Obrony Narodowej postawiło bardzo wysokie kryteria. Aby się do Projektu zakwalifikować szkoła musiała spełnić szereg kryteriów formalnych, m.in. prowadzić działalność dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności państwa wpisaną w statut szkoły, posiadać klasy realizujące program z matematyki i informatyki lub matematyki i fizyki na poziomie rozszerzonym, uzyskać właściwą średnią wyników egzaminu maturalnego z matematyki w ciągu ostatnich trzech lat, zgodę organu prowadzącego na współfinansowanie programu.

      Wymagania były wyśrubowane, ale dzięki temu w programie uczestniczą najlepsi z najlepszych. Dla szkół to duże wyzwanie, ale również szansa na zaistnienie na wymagającym rynku edukacji i możliwość pozyskania najzdolniejszych uczniów. Dla uczniów to z pewnością bardzo wysoka poprzeczka, ale też konkretne umiejętności i niezwykle cenna wiedza w przyszłości. Wreszcie: kto nie chciałby być wśród najlepszych? Ostatecznie do udziału w projekcie zakwalifikowano 16 szkół z całej Polski.

      Trzy lata specjalistycznej edukacji

      „CYBER.MIL z klasą” prowadzony będzie przez 3 pierwsze lata nauki w danym typie szkoły (licea i technika). W każdej klasie będzie ograniczona liczba uczniów – nie mniej niż 10 i nie więcej niż 15. Program nauczania obejmie takie obszary tematyczne jak: podstawy kryptografii, historia kryptografii, podstawy algorytmiki, podstawy cyberbezpieczeństwa, zarządzanie bezpieczeństwem danych i informacji. Nauka w takiej klasie umożliwi uczniom zdobycie wiedzy i kompetencji z obszaru współczesnych zagrożeń cyfrowych, zarządzania ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa systemów informacyjnych oraz kryptograficznych aspektów ochrony danych.

      W ramach kształcenia przewidziano zajęcia teoretyczne i praktyczne z wykorzystaniem nowoczesnych systemów operacyjnych i pakietów obliczeń symbolicznych. Planowane są także zajęcia zdalne w formie e-lerningu, wizyty studyjne w jednostkach MON, instytutach naukowych oraz firmach z branży ceberbezpieczeństwa.

      Za koordynację i przebieg programu odpowiada Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” – doświadczone już w prowadzeniu tego typu projektów edukacyjnych. Nadzór merytoryczny sprawować będzie Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz Wojskowa Akademia Techniczna.

      Pokaźne wsparcie z budżetu

      Ministerstwo Obrony Narodowej udzieli szkołom wsparcia finansowego na realizację zadania. Środki te będą mogły wykorzystać m.in. na zakup sprzętu komputerowego, drukarek, tablic interaktywnych, projektorów multimedialnych, licencji i oprogramowania, dostarczania usług internetowych. Oznacza to, że szkoły będą dobrze wyposażone, a z potrzebnych materiałów dydaktycznych uczeń będzie mógł korzystać na miejscu, bez potrzeby główkowania, jak i gdzie wykonać zadanie domowe czy prezentację.

      Drzwi do kariery

      Celem programu jest wykształcenie potencjalnych kandydatów na żołnierzy i pracowników Sił Zbrojnych RP, w tym szczególnie do tworzonych Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. To oznacza, że dla większości absolwentów udział w programie będzie wstępem do prestiżowych stanowisk w jednostkach podległych MON. Z pewnością wśród tegorocznych ósmoklasistów jest dużo takich, którzy interesują się mundurem, a jednocześnie ich pasją jest informatyka. To oferta dla was idealna! A co, gdy nie masz sprecyzowanych planów albo boisz się, że nawet jeśli myślisz o wojsku za kilka lat możesz zmienić zdanie? Nie martw się, to tylko propozycja. Potraktuj ją jako kolejne drzwi, które otwierają się przed tobą. Dzisiaj walka z zagrożeniem w cyberprzestrzeni to wyzwanie już nie przyszłości, a teraźniejszości i zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie w armii będzie wyłącznie rosnąć. Ale także na rynku cywilnym: przecież trudno wyobrazić sobie przedsiębiorstwo, które działa w oparciu o system informatyczny i nie chce chronić wysiłku swoich pracowników czy danych klientów. Zatem nic, czego się nauczysz, się nie zmarnuje.

       

    • mLegitymacja
     • mLegitymacja

     • Nasza szkoła przystąpiła do projektu mLegitymacja – wspólnej inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Cyfryzacji. mLegitymacja to legitymacja szkolna w telefonie będąca częścią aplikacji mObywatel.

      Jest bezpiecznym, nowoczesnym i bezpłatnym narzędziem, które – identycznie jak papierowa legitymacja – poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych.

      W tym mobilnym dokumencie zapisane są wszystkie dane, które można znaleźć w papierowej legitymacji: imię i nazwisko ucznia, numer legitymacji, datę wydania, termin ważności, status użytkownika (uczeń), datę urodzenia, PESEL, nazwę i adres szkoły.

      Uczniowie mogą korzystać z mLegitymacji w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z „tradycyjnych” dokumentów: podczas kontroli biletów, przy zakupie biletów do kina itp.

      Więcej informacji na temat uruchomienia mLegitymacji  w zakładce „Sekretariat”

    • DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
     • DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

     • Internet to fajna rzecz, ale pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, najważniejsze!

      Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy Razem!  w SP 1

    • OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA WODY W SP1
     • OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA WODY W SP1

     • „Co dla Ciebie oznacza woda?”

      „Wodo, nie masz ani smaku,
      ani koloru, ani zapachu, nie
      można ciebie opisać, pije się
      ciebie, nie znając ciebie. Nie
      jesteś niezbędną do życia:
      jesteś samym życiem.”

       

      Antoine Saint-Exupery

       

      Dla jednych żywioł, dla drugich najbardziej niezwykła substancja na Ziemi.

      22 marca obchodzimy jej dzień. Hasło tegorocznej edycji Światowego Dnia Wody to: Co dla Ciebie oznacza woda?

      W tym tygodniu w naszej szkole na lekcjach przyrody, biologii, geografii oraz na godzinach wychowawczych budujemy świadomość ekologiczną uczniów na temat konieczności ochrony zasobów wodnych na Ziemi. Utrwalamy informacje o ilości wody słodkiej na naszej planecie,​ staramy się zaciekawić „śladem wodnym” różnych produktów, a także wspólnie dyskutujemy o tym, czym jest woda dla każdego z nas i jak możemy ją oszczędzać.

      Zachęcamy do zagrania w gry online o wodzie, które zostały przygotowane przez uczniów naszej szkoły:

      Nauczycielki przedmiotów przyrodniczych,
      Małgorzata Kaniewska-Pieniak i Emilia Nielepko

    • SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ JOANNĄ JAGIEŁŁO DLA UCZNIÓW KLAS VI - VIII
     • SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ JOANNĄ JAGIEŁŁO DLA UCZNIÓW KLAS VI - VIII

     • SPOTKANIE AUTORSKIE ON LINE Z PANIĄ JOANNĄ JAGIEŁŁO

      Dziś w naszej szkole gościła on line autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży - Pani Joanna Jagiełło.

      Spotkanie przeznaczone było dla uczniów klas 6-8 i odbywało się za pomocą aplikacji Teams.

      Tematem spotkania były relacje rodzinne, przyjacielskie i miłosne.

      Pani Joanna Jagiełło najpierw opowiedziała o sobie, o przyczynach, dla których została pisarką.

      Następnie Autorka zaprezentowała swoje książki, w których pojawiają się tematy relacji. Barwnie opowiadała o postaciach z poszczególnych powieści, wskazywała główne tematy książek. Opisała także sytuacje ze swojego życia, które sprawiły, że poruszyła dane tematy, czy stworzyła konkretne postacie.

      Przedstawione przez Autorkę jej książki to: "Zielone martensy", "Kawa z kardamonem", "Tiramisu z truskawkami", "Czekolada z chili", "Mleko z miodem", "Tylko gdy pada deszcz", "Jak ziarnka piasku", oraz opowiadanie ze zbioru "Wszystkie kolory świata".

      Pani Joanna ma już pomysł na kolejną książkę dla młodzieży, której akcja będzie działa się prawdopodobnie podczas epidemii.

      Serdecznie dziękujemy i żywimy nadzieję na spotkanie na żywo! :) :)

      Głównym organizatorem spotkania była Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie - dziękujemy!

      Książki Autorki można zamawiać (przez Librusa lub mailem: panizbiblioteki@wp.pl) i wypożyczać w szkolnej bibliotece (odbiór pozycji - u pań woźnych przy wejściu głównym do szkoły).

      Agnieszka Laskowska, nauczyciel bibliotekarz

    • PASOWANIE NA CZYTELNIKÓW
     • PASOWANIE NA CZYTELNIKÓW

     • W marcu 2021 roku klasy pierwsze przybyły do biblioteki szkolnej na specjalne lekcje. Uczniowie dowiedzieli się, po co jest biblioteka w szkole, co można w niej robić i jak należy się zachowywać.

      Z powodu panującej epidemii nie odbyło się tradycyjne pasowanie bardzo starą książką, natomiast wszystkie dzieci otrzymały wyprawki, przekazane do naszej szkoły przez Instytut Książki w Krakowie, w ramach ogólnopolskiej kampanii "Mała książka, wielki człowiek": https://www.instytutksiazki.pl/aktualnosci,2,pierwsze-abecadlo-%E2%80%93-wyprawka-czytelnicza-dla-pierwszaka,5695.html

      Na wyprawkę składa się książka dla uczniów "Pierwsze abecadło" oraz broszura dla rodziców "Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem".

      Dodatkowo uczniowie otrzymali dwustronne plakaty "Kreatywny alfabet" z literami alfabetu, które można wyciąć i układać z nich słowa.

      Autorką ilustracji jest Iwona Chmielewska, znana i wielokrotnie nagradzana artystka.

      Życzę dzieciom i rodzicom udanego czytania 

      Agnieszka Laskowska, nauczyciel bibliotekarz

    • MOJA ULUBIONA POTRAWA Z KUCHNI HISZPAŃSKIEJ
     • MOJA ULUBIONA POTRAWA Z KUCHNI HISZPAŃSKIEJ

     • Konkurs dla uczniów klas IV - VIII "MOJA ULUBIONA POTRAWA Z KUCHNI HISZPAŃSKIEJ"

      Konkurs został zorganizowany z okazji Dnia Języka Hiszpańskiego, który będzie obchodzony w naszej szkole 23.04.2021 r.

       

      Organizatorzy:

      • Agnieszka Laskowska - nauczyciel bibliotekarz, nauczyciel wychowawca świetlicy,

      • Martin Chavez – nauczyciel języka hiszpańskiego.

       

      ZASADY KONKURSU

       

      Uczestnicy: Chętni uczniowie klas IV - VIII.

       

      Zawartość pracy (punkty obowiązkowe):

      • imię i nazwisko ucznia, klasa,

      • zdjęcie przepisu na dowolne danie z kuchni hiszpańskiej - przepis powinien być w formie pracy plastycznej (np. plakatu),

      • zdjęcie przygotowanej potrawy,

      • uwagi własne ucznia – dlaczego wybrał taki przepis, czy potrawa była trudna do wykonania, czy smakowała, czy będzie ją robił częściej.

       

      Sposób przekazania prac:

      • mailem do p. Agnieszki Laskowskiej na adres: panizbiblioteki@wp.pl,

      • w tytule maila proszę napisać „Konkurs - potrawa z kuchni hiszpańskiej” oraz podać imię i nazwisko ucznia.

       

      Termin przekazania prac: do 4.04.2021 r.

       

      Nagrody:

      • nagrody rzeczowe dla laureatów konkursu,

      • punkty dodatnie z zachowania dla wszystkich uczestników,

      • cząstkowe oceny celujące i bardzo dobre z języka hiszpańskiego dla uczniów klas siódmych.

      Atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowała Ambasada Hiszpanii oraz Instytut Cervantesa w Warszawie.

      UWAGA! Dla klasy, z której najwięcej uczniów prześle prace konkursowe, Dyrektor Szkoły ufunduje nagrodę specjalną!

       

      Ogłoszenie wyników: 23.04.2021 r.:

      • na stronie szkoły na Facebooku,

      • na stronie internetowej szkoły.

       

      Wręczenie nagród: po powrocie uczniów do szkoły.

       

      Cele konkursu:

      • promocja języka hiszpańskiego w środowisku szkolnym i lokalnym,

      • promocja szkoły w środowisku lokalnym,

      • zaangażowanie uczniów w poznawanie kultury, literatury i kuchni krajów hiszpańskojęzycznych,

      • rozwijanie kompetencji cyfrowych oraz zdolności manualnych uczniów (wyszukiwanie i opracowywanie informacji w Internecie, wykonywanie zdjęć, wykonywanie prac plastycznych),

      • rozwijanie myślenia krytycznego uczniów (przedstawianie w pracy konkursowej własnych opinii i uwag),

      • promocja czytelnictwa.

    • BOHATERON PODZIĘKOWANIA
     • BOHATERON PODZIĘKOWANIA

     •  

       

       

       

      WŁĄCZ HISTORIĘ - Nasza Szkoła po raz kolejny przystąpiła do Akcji BOHATERON.  Otrzymaliśmy  dyplom z podziękowaniami za udział w V edycji ogólnopolskiej kampanii z zakresu edukacji historycznej. Przygotowanie kartek z życzeniami dla powstańców warszawskich było piękną i ważną szkołą patriotyzmu.

    • SZKOŁA PRZYJACIELEM ZWIERZĄT
     • SZKOŁA PRZYJACIELEM ZWIERZĄT

     • Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w zbiórce darów na rzecz zwierząt w schroniskach. Przekazaliśmy je do:

      • Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Celestynowie
      • Fundacji Azylu pod Psim Aniołem w Falenicy
      • Otwockiemu Towarzystwu Przyjaciół Zwierząt.
    • MŁODZI W AKCJI
     • MŁODZI W AKCJI

     • DYPLOM ZA REALIZACJĘ PROJEKTU W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU "MŁODZI W AKCJI" ZORGANIZOWANEGO PRZEZ CENTRUM EDUKACJI OBYWATELSKIEJ W PARTNERSTWIE Z POLSKO - AMERYKAŃSKĄ FUNDACJĄ WOLNOŚCI W RAMACH PROGRAMU "SZKOŁA UCZĄCA SIĘ".

    • ZABAWY NA ŚNIEGU
     • ZABAWY NA ŚNIEGU

     • Zima nie jest taka zła.

      My się zimy nie boimy,

      Nowych rzeczy się uczymy,

      Na sankach, nartach i łyżwach jeździmy.

      Później takie prace tworzymy

      Uczniowie klas 4-7.

    • „MŁODZI W AKCJI – POCZYTAJMY” W SP 1 w Józefowie
     • „MŁODZI W AKCJI – POCZYTAJMY” W SP 1 w Józefowie

     • Od września 2010 r. do stycznia 2021 r. w naszej szkole uczniowie i nauczyciele realizowali program „Młodzi w Akcji” i jego ścieżkę tematyczną „PoczytajMy”. Organizatorem tego przedsięwzięcia było Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.

       

      Młodzi w Akcji” to ogólnopolski program, którego celem jest zachęcenie uczniów do podejmowania działań na rzecz swojego najbliższego otoczenia przez realizację projektów społecznych. „PoczytajMy” to program edukacyjny, wspierający czytelnictwo. Zaangażowani w niego uczniowie przygotowują pod kierunkiem nauczycieli różnego rodzaju akcje promujące czytanie oraz zachęcające społeczność szkolną do sięgania po książki.

       

      Do projektu zostali zaangażowani uczniowie oddziałów IV – VIII. Opiekowały się nimi i wspierały ich panie: Katarzyna Stachelska, Magdalena Jedlińska, Agnieszka Wojdowicz i Agnieszka Laskowska. W czasie trwania projektu plany pracy zostały zmodyfikowane i dostosowane do realiów nauki zdalnej.

       

      Pod opieką nauczycieli uczniowie wykonali:

      - prace plastyczne "Gdyby moja ulubiona książka miała inną okładkę",

      - plakaty z cytatami z ulubionej książki,

      - krótkie filmy z recytacją fraszek Jana Kochanowskiego,

      - lapbooki poświęcone książkom "Magiczne drzewo. Czerwone krzesło" i "Chłopcy z Placu Broni",

      - lapbooki oraz gry (planszowe, karciane albo inne), inspirowane treścią i problematyką powieści "Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi".

      Agnieszka Laskowska

    • REKRUTACJA
     • REKRUTACJA

     •  

       

       

      UWAGA

      REKRUTACJA DO:

      - oddziałów przedszkolnych przy szkołach

      - klas I szkół podstawowych

      - do kl. VII dwujęzycznej,

       trwa od 8 lutego do 19 lutego 2021 roku.

       Do oddziałów przedszkolnych zorganizowanych przy szkołach podstawowych zapisujemy dzieci urodzone w 2015 roku

      Do klas I obowiązkowo zapisujemy dzieci urodzone w 2014 roku

      Szczegóły dotyczące rekrutacji oraz wnioski i formularze dostępne są na stronie internetowej szkoły w zakładce rekrutacja 2021/2022 lub w szkole.

    • PUSTY TONER WRZUĆ DO PAKI I DOKARMIAJ ZWIERZAKI!
     • PUSTY TONER WRZUĆ DO PAKI I DOKARMIAJ ZWIERZAKI!

     • Nasza szkoła dołączyła do kampanii edukacyjno-charytatywnej "Tusz do paki", której celem jest edukacja ekologiczna dzieci, a dzięki nim również dorosłych, w zakresie segregacji tuszów do drukarek – tzw. kartridży.

      Zachęcamy uczniów do przyniesienia z domu zużytych tuszów z drukarek atramentowych i wrzucenia ich do przygotowanych kartonów. Zebrane w ten sposób odpady przekażemy do recyklingu i zakupimy karmę dla zwierzaków ze schronisk. Im więcej tuszów zbierzemy, tym więcej karmy trafi do ich misek.

      Karton na kartridże znajdują się w salach lekcyjnych klas I-III i oddziałów przedszkolnych oraz przy wejściu głównym do szkoły.

      Zapraszamy, wszystkich posiadaczy małych, domowych drukarek do włączenia się w tą ekologiczną akcję! Pomóżmy zwierzętom i naszemu środowisku.

      WAŻNE! Tusze muszą pochodzić z drukarek atramentowych i być oryginalne, czyli nigdy wcześniej nienapełniane.