• Bieg „Z Jedynką po Niepodległość”
     • Bieg „Z Jedynką po Niepodległość”

     • 26.10.2019 r. odbyła się II edycja biegu przełajowego „Z Jedynką po Niepodległość” -  ku czci bohaterom – upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

      Cele biegu:

      1. Kształtowanie wśród uczestników postaw patriotycznych.
      2. Propagowanie zdrowego trybu życia.
      3. Popularyzacja biegania jako formy sportu i rekreacji.
      4. Podziwianie walorów Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

      Cała społeczność szkolna zaangażowana była w realizację tego przedsięwzięcia – uczniowie i ich rodzice, nauczyciele, zaproszeni goście. Rozgrzewkę poprowadziła mistrzyni olimpijska w skoku wzwyż Urszula Kielan. Na mecie wszystkim uczniom wręczono medale. Współorganizatorzy przedsięwzięcia i sympatycy szkoły otrzymali dyplomy – podziękowania za udział w biegu oraz propagowanie zdrowego stylu życia. Przed Pomnikiem Lotnika uczennica klasy 5 c Sophie Stellini pięknie wyrecytowała wiersz Władysława Broniewskiego „Bagnet na broń”. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała pielęgniarka, Policja, harcerze i strażacy z OSP. W miłej, sportowej i rodzinnej atmosferze wszyscy mogliśmy efektywnie spędzić czas, przy sprzyjającej aurze i w pięknej leśnej scenerii Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

       

      Przedsięwzięcie było sfinansowane przez Urząd Miasta Józefowa.

                                                                                   Organizatorzy – UKS Jedynka i SP nr 1

    • SPOTKANIE Z KOMBATANTEM
     • SPOTKANIE Z KOMBATANTEM

     •            W środę 23 X 2019 roku w naszej szkole gościł pan major Tadeusz Sułowski – bohater z czasów II wojny światowej, a obecnie mieszkaniec Józefowa.

                Pan Tadeusz miał zaledwie 10 lat, gdy 1 września 1939 roku wybuchła II wojna  światowa. Już jako dwunastolatek  rozpoczął działalność w 16 Warszawskiej Drużynie Harcerzy, która wkrótce weszła w skład Szarych Szeregów.  Gdy 1 sierpnia1944 roku wybuchło powstanie warszawskie, pan Tadeusz walczył jako  żołnierz Armii Krajowej w 7 Pułku Piechoty Okęcie Kryptonim „Garłuch”. Później  przyłączył się do oddziałów partyzanckich walczących w okolicach Warszawy.

      Jako działacz antykomunistyczny,  po wojnie był przez wiele lat represjonowany i więziony przez władze komunistyczne. Walcząc  o wolną i w pełni  niepodległą  Polskę  6 lat spędził w więzieniu.

                 Nasz gość podzielił się swoimi wspomnieniami z czasów wojny i okupacji z uczniami klas VI i VII. Młodzież z zainteresowaniem i wzruszeniem słuchała opowieści Pana Tadeusza. Okazało się, że lekcja, która była spotkaniem ze świadkiem historii minęła bardzo szybko. Uczniowie pożegnali kombatanta nie tylko kwiatami, wierszem, ale i pięknymi słowami, w których zawarta była prośba o kolejne spotkanie.

       

    • Święto Chleba
     • Święto Chleba

     •  

      24 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chleba. Uczniowie utrwalili wiedzę o znaczeniu chleba w naszym życiu, poznali wartości odżywcze oraz różne jego rodzaje. Odbyła się degustacja świeżego pieczywa z przyniesionymi przez dzieci dodatkami do smarowania. Uczniowie z kl. I-III zapoznali się z historią chleba, procesem jego wypieku, obejrzeli prezentację „ Jak powstaje chleb?”, po czym samodzielnie przygotowali swoje kanapki. W przygotowanie poczęstunku dla społeczności szkolnej zaangażowali się uczniowie kl. VII.

       Dziękujemy Piekarni Wanda za różnorodne świeże pieczywo, Rodzicom za przygotowanie dodatków do chleba.

    • Wieczór gier planszowych
     • Wieczór gier planszowych

     •  

      18.10. 2019 r. w godzinach 17.00 – 19.00 w Szkole Podstawowej nr 1 w Józefowie odbyło się pierwsze w tym  roku szkolnym spotkanie integrujące społeczność  szkolną  - warsztaty pod hasłem „Familijne gry planszowe”. Otworzyły one cykl pomysłów na wspólne spędzanie wolnego czasu. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. Zarówno rodzice, uczniowie jak i nauczyciele chętnie uczestniczyli w różnych grach planszowych – szachy, warcaby, bystre oczko, memory, scrabble… Uczniowie ze szkolnego Klubu Gier Historycznych ze swoim  opiekunem również aktywnie włączyli się do wspólnej zabawy, wykazując się myśleniem strategicznym i wiedzą historyczną.

      Gościem honorowym wieczoru był Pan Tadeusz Popis – instruktor „królowej gier planszowych”, czyli szachów, a także przyjaciel naszej szkoły.

      Muzyka relaksacyjna, słodki poczęstunek i dekoracja miały wpływ na miłą atmosferę tego przedsięwzięcia.

      Koordynatorami spotkania były: Alina Marciniak i Marzena Ragus.

      Już dzisiaj zapraszamy wszystkich chętnych na listopadowe spotkanie  - warsztaty kulinarne.

    • Bieg przełajowy „Z Jedynką po Niepodległość”
     • Bieg przełajowy „Z Jedynką po Niepodległość”

     • Bieg przełajowy  „Z Jedynką po Niepodległość”

       

      26.10.2019 r. odbędzie się II edycja - biegu niepodległościowego - Rodzinny Bieg Przełajowy upamiętniający 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej.
      Bieg odbędzie się w 2 turach, na 2 dystansach - godzina 10.00 klasy I-III; godzina 10.30 start uczniów z klas IV-VII. Dystans  dostosowany do wieku rozwojowego uczestników.
      Start -  róg ul. Różanej i Matejki   
      Meta - Góra Lotnika
      Warunkiem uczestnictwa w biegu jest indywidualna rejestracja dokonana przez rodzica w celu odbioru pakietu startowego - koszulki dla dziecka  i podpisanie przez rodzica zgody na udział dziecka w biegu oraz braku przeciwwskazań zdrowotnych.
      Rejestracja uczestników i odbiór pakietów odbędzie się 23.10. - 24.10. 2019 r. w godzinach od 9.00 – 16.00 - w sekretariacie szkoły.
      Przewidziano 100 pakietów startowych dla uczniów SP nr 1.
      W przypadku wyczerpania się pakietów startowych rodzic/ prawny opiekun również może zarejestrować udział dziecka w biegu, lecz we własnym zakresie zaopatrzyć dziecko w białą koszulkę.  
      Szczegóły organizacji imprezy sportowej na plakatach i tablicach informacyjnych. Dodatkowa rejestracja uczestników biegu - w tym spoza naszej szkoły - 26.10.2019 r. godz. 9. 00- 9.45 w miejscu startu biegu.

      Przedsięwzięcie sfinansowane przez Urząd Miasta Józefowa.
      Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w tej imprezie sportowej.
      Organizatorzy - UKS Jedynka, SP nr 1 w Józefowie

    • „Akcja Tornister”
     • „Akcja Tornister”

     •                    

       

       

       

       

       

      „Akcja Tornister”

      W ramach przeciwdziałania wadom postawy w połowie października rozpoczęliśmy                      w naszej szkole  „Akcję Tornister”. Celem przedsięwzięcia jest uświadomienie uczniom               i rodzicom problemu przeciążonych plecaków oraz zmniejszenia tego zjawiska w przyszłości.  Na godzinach wychowawczych, poszczególnych edukacjach nauczyciele prowadzą pogadanki, przypominają o możliwości pozostawienia części przyborów i książek w szafkach w szkole. Na korytarzach pojawiły się gazetki informacyjne oraz plakaty.                                        Przez szkolny radiowęzeł podawane są wskazówki dla uczniów:

      -  jak nosić plecak,

      -  na co zwracać uwagę podczas pakowania,

      -  należy  nosić tylko niezbędne rzeczy,

      -  istnieje możliwość pozostawienia części przyborów i książek w szafkach w szkole,

      - ważne jest  zachowanie  właściwej postawy podczas siedzenia przy biurku i w ławce,

      -  należy pamiętać o aktywności fizycznej: bieganiu, pływaniu, grze w piłkę, spacerze itp.

       

      Według  Głównego Inspektoratu Sanitarnego :

       

      • Plecak powinien posiadać ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców, mieć równe, szerokie szelki, których długość umożliwi swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie do pleców.
      • Podczas pakowania cięższe rzeczy należy umieścić na dnie, lżejsze wyżej;
      • Plecak należy  nosić na obu ramionach;
      • Waga tornistra nie powinna przekraczać 10 – 15% masy ciała dziecka.

       

      Ważne

      • Zbyt ciężki plecak może powodować niekorzystne, bolesne napięcia w mięśniach i stawach, oraz bóle bioder i kolan.
      • Noszenie nieodpowiedniego plecaka wymusza nieprawidłową postawę – pochylanie sylwetki do przodu, a także bóle w okolicach karku.
      • Nadmierne obciążenie źle wpływa również na ramiona, które są nieprzystosowane do noszenia ciężarów.
    • Ślubowanie pierwszaków
     • Ślubowanie pierwszaków

     • 17 października 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. Olofa Palmego w Józefowie odbyła się uroczystość  Ślubowania  Klas  Pierwszych. Pierwszakom w tej podniosłej chwili towarzyszyli rodzice i nauczyciele. Nie zabrakło także przedstawiciela Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia, Opieki Społecznej i Sportu – Anny Masik oraz Przewodniczącej Rady Rodziców – Olgi Kondrak-Szewczyk. Gospodarzami uroczystości byli: Dyrektor SP1  - Ewa Ziemińska, V-ce Dyrektorzy – Bożena Banulska i Elżbieta Strumidło.

      Pierwszoklasiści, aby zostać prawdziwymi uczniami, musieli odbyć podróż do czterech krain, w każdej  wykazać się wiedzą i umiejętnościami z zakresu bezpieczeństwa, kultury i tradycji, rodziny oraz kraju. Ich przewodnikami po Krainie Miłości, Pracy, Śpiewu, Mądrości byli uczniowie z klas starszych wcielający się w role postaci z bajek.

      Po części artystycznej odbyło się uroczyste pasowanie każdego pierwszoklasisty  na ucznia Szkoły Podstawowej nr 1 im. Olofa Palmego w Józefowie. Ceremoniału tego dokonała Pani Dyrektor przy użyciu specjalnego ołówka. Uczniowie otrzymali tarcze szkolne, pamiątkowe dyplomy, patriotyczne kolorowanki oraz upominki od Rady Rodziców.

      Uroczystość zakończyła się wykonaniem pamiątkowych zdjęć.

      Kamila Bartczak

    • Dzień nauczyciela
     • Dzień nauczyciela

     • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W NASZEJ SZKOLE

       

       

      O tym, że uczniowie mają ogromne poczucie humoru i  potrafią zaskoczyć, wiedzą doskonale nauczyciele SP1. Dzień Edukacji Narodowej, wychowankowie, postanowili uczcić krótkim występem słowno – muzycznym pt. „W pokoju nauczycielskim”. Odgrywane scenki, dowcipne dialogi i piosenki pokazywały pracę nauczyciela jako tę, która dostarcza wielu emocji. Młodzi aktorzy z wielkim przekonaniem wcielili się w role nauczycieli i uczniów, czym zaskarbili sobie sympatie publiczności.

       

      Serdecznie dziękujemy

       

      Idze Barabasz, Magdzie Zawadzkiej, Sarze Gietler, Gabrysi Rosłaniec, Sandrze Skup, Olkowi Orłowskiemu, Amelii Kaczmarczyk, Edycie Gąsiorowskiej, Wiktorii Makos, Iwonie Szymańskiej, Weronice Wielgosz, Justynie Hawryluk, Marcie Adrich, Helenie Bartczak, Basi Rosłaniec, Julii Orłowskiej, Helenie Głębickiej oraz chórowi szkolnemu pod przewodnictwem Michała Romana.

       

      Magda Jedlińska, Emilia Nielepko

    • Centrum Mistrzostwa Informatycznego
     • Centrum Mistrzostwa Informatycznego

     • W roku szkolnym 2019/20 w naszej szkole będą odbywać się zajęcia dodatkowe w ramach pierwszej edycji Ogólnopolskiego projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego. Partnerami projektu jest  5 najlepszych polskich uczelni technicznych. Liderem projektu CMI jest Politechnika Łódzka.

      Celem projektu jest podniesienie kompetencji kadry dydaktycznej, a także aktywizacja uczniów uzdolnionych informatycznie, pobudzanie kreatywności oraz promowanie współpracy zespołowej w ramach kół informatycznych. 

      W ramach grantu od października 2019 r., do maja 2020 r., będą odbywały się zajęcia koła informatycznego w programie:

      • programowanie w Scratch, udział w godzinie kodowania – Dniu Scratcha
      • udział w Europejskim Tygodniu Kodowania
      • praca z zestawami robotycznymi – Ozobotami
      • przygotowanie i udział w konkursach informatycznych
      • wycieczki tematyczne rozwijające kompetencje informatyczne.
    • BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY. BEZPIECZEŃSTWO W DOMU.
     • BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY. BEZPIECZEŃSTWO W DOMU.

     • Początek roku szkolnego to czas, kiedy policjanci otaczają  najmłodszych szczególną uwagą, aby uwrażliwić dzieci na niebezpieczne sytuacje, jakie mogą je spotkać w drodze do szkoły oraz w domu.

      9.10.2019 r. Funkcjonariusze Komisariatu Policji w Józefowie - asp.Piotr Chudek i asp. Tomasz Wasążnik-  zorganizowali w naszej szkole spotkania edukacyjne dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych na temat „Bezpieczeństwo w drodze do szkoły i do domu” oraz „Bezpieczeństwo w domu”.  Udzielili wskazówek,  jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię. Bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem i zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas pobytu w domu również było przedmiotem prelekcji.

      Zostały omówione korzyści płynące z noszenia odblasków,  a przekazane dzieciom elementy odblaskowe  miały służyć poprawie ich widoczności na drodze.

      Wkrótce kolejne spotkanie z policjantami, ale tym razem wykorzystanie teorii w praktyce.

    • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
     • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

     • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

      30 września obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

      W akcji uczestniczyły dzieci z młodszych i starszych klas oraz świetlica szkolna.

      Celem  spotkania było propagowanie czytania, które m.in. : uczy myślenia, rozwija słownictwo, wyobraźnię, stymuluje rozwój mózgu, ćwiczy koncentrację,  rozbudza chęć poznania świata.

      Dzieci czytały utwory autorstwa uczniów naszej szkoły z tomiku „ Wiersze na zdrowie’

    • Światowy Dzień Jabłka
     • Światowy Dzień Jabłka

     •  

      27 września obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Jabłka.

       Celem akcji było propagowanie zdrowego odżywiania i zachęcanie do jedzenia jabłek.

      W ciągu tygodnia dzieci poznawały i utrwalały właściwości odżywcze jabłek, przygotowywały prace plastyczne i plakaty, układały rymowanki

      Natomiast w tym dniu  uczestniczyły w zabawach i konkursach, a zwieńczeniem działań była prezentacja i degustacja  potraw z jabłek: szarlotek, jabłeczników, babeczek, racuszków, naleśników, chipsów oraz świeżo wyciskanych soków. Dzieci mogły również chrupać smaczne, świeże, polskie jabłka

      Był to pyszny, zdrowy i wesoły dzień.

    • Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli
     • Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli

     • Uprzejmie informujemy, że z dniem 1 października br. została uruchomiona całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli. Każda młoda osoba, która zechce porozmawiać o swoich problemach, może zadzwonić pod bezpłatny numer 800 080 222 i uzyskać pomoc od doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

      Infolinię prowadzi Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Organizacja ta została wybrana w konkursie MEN, realizowanym w ramach Narodowego Programu Zdrowia.

      Dzięki nowej infolinii dzieci i młodzież bedą mogli skontaktować się ze specjalistami z Fundacji 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach. W ramach działań infolinii pracownicy Fundacji świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

      Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo. Specjaliści Fundacji ITAKA to doświadczeni psychologowie, pedagodzy i prawnicy, którzy udzielają porad zarówno przez telefon, czat jak i e-mail. Pełen wykaz dyżurów można znaleźć na oficjalnej stronie projektu.

    • Narodowe czytanie 2019
     • Narodowe czytanie 2019

     • Narodowe Czytanie 2019 w Szkole Podstawowej nr 1 im. Olofa Palmego w Józefowie pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej

      Uroczystość odbyła się 7.09.2019 r. na terenie zielonym przed szkołą, w pięknej scenografii, przedstawiającej XIX-wieczny salonik. Wzięli w niej udział chętni uczniowie, ich rodzice, dyrekcja szkoły, nauczyciele i zaproszeni goście - przedstawiciele Urzędu Miasta: Piotr Gąszcz (zastępca burmistrza), Krystyna Olesińska (rzecznik prasowy burmistrza), Wioleta Sztengauzer (Referat Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu), radni miasta: Anna Masik i Damian Podolski, st. sierż. Piotr Firląg (Komisariat Policji w Józefowie) oraz pensjonariusze Domu Opieki „Józefina” w Józefowie.

      Fragmenty nowel „Dym” Marii Konopnickiej, „Sachem” Henryka Sienkiewicza, „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej i „Katarynka” Bolesława Prusa czytali: Piotr Gąszcz, Urszula Kielan (lekkoatletka, mistrzyni olimpijska w skoku wzwyż), Teresa Uzarska (przewodnicząca Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Józefowie), Elżbieta Turek (była dyrektor MOPS w Józefowie), rodzice naszych uczniów: Kinga Nowak, Kinga Karpińska- Łączyńska, nauczyciele: Danuta Dobrońska, Magdalena Jedlińska, Katarzyna Stachelska i Adam Tyszka, uczennice: Maja Sadowska, Marta Adrich, Magdalena Zawadzka, Weronika Makowska, Laura Łączyńska oraz rodziny państwa Bartczaków i Kaczmarczyków.

      Oprawę muzyczną imprezy zapewnił nauczyciel muzyki, Michał Roman. „Rotę” zaśpiewała Rozalia Bartczak, a pozostałe pieśni patriotyczne prowadził Bartosz Serafin. Wszyscy chętnie włączali się w śpiew w chórze.

      Narodowe Czytanie uświetniła swoją osobą pani Kinga Pawełska, mieszkanka Józefowa. Jest artystką wszechstronną - maluje, rzeźbi, tworzy freski, witraże, grafiki, rysunki, ceramikę, fotografuje i tańczy flamenco. Od 10 lat prowadzi autorską pracownię Experymentalna w Centrum Promocji Kultury na Pradze Południe w Warszawie. Podczas imprezy pani Kinga wystąpiła przebrana za XIX-wieczną malarkę, nawiązując w ten sposób do czasu powstania nowel, czytanych podczas imprezy. Artystka malowała na żywo, wykorzystując własne narzędzia pracy. Za tło posłużyło wystawa wybranych obrazów jej autorstwa.

      Wszyscy chętni otrzymali odcisk pamiątkowej pieczęci, przekazanej w tym celu szkole przez Kancelarię Prezydenta RP.

    • „Prześcignąć swój czas”
     • „Prześcignąć swój czas”

     • 20 września 2019 r. w  Centrum Olimpijskim PKOL miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – premiera biografii Ireny Szewińskiej „Prześcignąć swój czas”.

       W premierze książki uczestniczyło wiele osób ze świata kultury, dziennikarstwa i sportu. Wspomnieniami związanymi z Ireną Szewińską podzielili się nie tylko autorzy książki, ale także przybyli goście, a wśród nich m.in.: Krystyna Kasperczyk, Teresa Sukniewicz,  Jacek Wszoła i Władysław Kozakiewicz. Film, który prezentował osiągnięcia Ireny Szewińskiej, wywołał dużo emocji wśród zebranych.

      W uroczystym spotkaniu autorskim brali również udział przedstawiciele z SP1 -  dyrekcja szkoły,  Marian Podrażko – nauczyciel wychowania fizycznego, trener lekkiej atletyki, Piotr Stańczak – prezes UKS Jedynka oraz Urszula Stańczak – uczennica klasy IV B – sportowej.

      Ciekawym punktem programu było również zwiedzanie zbiorów Muzeum Sportu.

    • „NIE ŚMIECIMY – SPRZĄTAMY – ZMIENIAMY”
     • „NIE ŚMIECIMY – SPRZĄTAMY – ZMIENIAMY”

     • OGÓLNOPOLSKA AKCJA SPRZĄTANIA ŚWIATA  W SP 1

      „NIE ŚMIECIMY – SPRZĄTAMY – ZMIENIAMY”

       

      20 września uczniowie naszej szkoły wyposażeni w kolorowe worki oraz rękawiczki i po wysłuchaniu audycji przez radiowęzeł, promującej działania na rzecz poszanowania otaczającego nas środowiska wyruszyli do walki o czysty las.

      Mając na uwadze tegoroczne hasło, szczególnie zachęcaliśmy swoim postępowaniem do podejmowania działań, dzięki którym ograniczamy ilość wytwarzanych odpadów i będziemy stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami, a w konsekwencji nie będziemy zaśmiecać i niszczyć naszego pięknego miasta.

    • OPIEKA MEDYCZNA
     • OPIEKA MEDYCZNA

     •  

       

       

       

       

       

       

       

      GABINET  LEKARSKI

      Czynny

      codziennie       08.00  -  15.35

      Pielęgniarka szkolnaPani   Dorota  Tetelewska

      Opieka lekarska  – Lekarz pediatra    Renata Sedig

      Gabinet stomatologiczny

      Lekarz  Anna Szewczuk

      Środa 8.00  -  14.19

      Piątek  8.00  -  14.19

      Lekarz  Katarzyna Łuczak

      Czwartek       8.00  -  14.19

       

      Opieka zdrowotna nad uczniami jest realizowana w szkole i obejmuje profilaktyczną opiekę zdrowotną, promocję zdrowia i opiekę stomatologiczną.

      Rodzice/ prawni opiekunowie ucznia wyrażają zgodę na opiekę zdrowotną swojego dziecka w szkole i mają prawo do wyrażenia sprzeciwu w formie pisemnej do świadczeniodawcy - dyrektora szkoły, pielęgniarki szkolnej realizującego opiekę.

      Ustawa z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz.U.2019 poz. 1078)